Prof.R Flisiak: “Za kilka dni na oddziałach zabraknie łóżek dla chorych”

Prof.R Flisiak: “Za kilka dni na oddziałach zabraknie łóżek dla chorych”

Prawie dwa tygodnie temu nowy minister zdrowia Adam Niedzielski zaprezentował strategię walki z COVID-19. Zakłada ona większą rolę lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w badaniu i kierowaniu pacjentów z podejrzeniem . Wygląda jednak na to, że nowa strategia, zamiast usprawnić system, doprowadziła do armagedonu na oddziałach zakaźnych.

Apelujemy do ministra o natychmiastowe wycofanie zarządzenia, zgodnie z którym lekarze POZ mają obowiązek kierowania praktycznie każdego pacjenta z dodatnim wynikiem SARS-CoV-2 na oddział chorób zakaźnych. To spowodowało, że szpitale mają zatkane izby przyjęć. W kolejnych dniach dojdzie do paraliżu oddziałów zakaźnych. Będziemy musieli zamknąć izby przyjęć. I to zmartwienie spadnie na głowę ministra zdrowia – mówi  prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, zaznaczając, że wyslała do Ministerstwa Zdrowia list w tej sprawie.

Nowa strategia walki z COVID-19, którą dwa tygodnie temu ogłosiło Ministerstwo Zdrowia, spowodowała chaos w szpitalach zakaźnych. Prof. Rober Flisiak mówi wprost: izby przyjęć są zakorkowane przez zakażonych koronawirusem, których jest coraz więcej (25 września – 1587). Jeśli sytuacja się nie zmieni, szpitale po prostu przestaną przyjmować nowych pacjentów.

Jak mówi prof. Flisiak, lekarze POZ zlecają badania w kierunku koronawirusa nawet osobom bezobjawowym. Później, jeśli test da pozytywny wynik, są zobligowani odesłać pacjenta na oddział zakaźny. Dlatego izby przyjęć są przepełnione zakażonymi, którzy często nie mają objawów bądź są skąpoobjawowi.

Jeśli tak dalej pójdzie, uniemożliwi to hospitalizację i leczenie osób faktycznie wymagających leczenia. Już w tej chwili odmawiamy kategorycznie innym szpitalom, które chcą przekazać nam swoich pacjentów – podkreśla ekspert.

Przemek

Covid-19-Lancer

0

Dodaj komentarz