Prof. Sarah Gilbert:”Nasza szczepionka pomoże opanować pandemię COVID-19″

Wielka Brytania z obiecującymi wynikami szczepionki. Wzmacnia odporność!

Koronawirus wciąż zagraża naszemu społeczeństwu. Wszyscy czekają na szczepionkę, nad którą pracuje wielu naukowców. Jedna z nich powstaje w Wielkiej Brytanii, a jej wyniki są obiecujące.

Szczepionka na koronawirusa powstaje w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii. Jak mówią naukowcy, jest ona w stanie wyprodukować białe krwinki oraz przeciwciała, które są w stanie zwalczyć wirusa.

Wielka Brytania z efektywną szczepionką.

Jak informuje BBC, testy szczepionki przeprowadzono na grupie 1077 osób. Jej wyniki wykazały, że może być ona bezpieczna dla człowieka, a przy okazji skutecznie zwalczyć pandemię. Teraz jej testy zostaną przeprowadzone na jeszcze większej grupie osób.

Naukowcy, którzy pracują nad szczepionką w Wielkiej Brytanii, twierdzą, że jej wyniki są bardzo obiecujące, jednak jest jeszcze za wcześnie, by mówić o jej pewnej skuteczności.

Naukowcy podkreślają, że ChAdOx1 nCoV-19 jest sporządzona z genetycznie zmodyfikowanego wirusa, który powoduje przeziębienie u szympansów. Szczepionka została zmodyfikowana, dzięki czemu nie wywołuje infekcji u ludzi.

Wielka Brytania i nowa szczepionka. Są efekty uboczne.

Dzięki tym zabiegom wirus ze szczepionki przypomina teraz koronawirusa, a system immunologiczny u badanych osób może nauczyć się zwalczania intruza. Niestety, szczepionka może wywołać efekty uboczne. Aż 70 proc. badanych, którzy testowali szczepionkę, zgłosiło dolegliwości takie jak gorączka i silne bóle głowy. Te, jak podkreślają naukowcy z Oksfordu, można zwalczyć paracetamolem.

– Jest jeszcze wiele do zrobienia, zanim będziemy mogli potwierdzić, czy nasza szczepionka pomoże opanować pandemię COVID-19, ale te wczesne wyniki są obiecujące – powiedziała w rozmowie z BBC prof. Sarah Gilbert z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii koronawirusem zakaziło się blisko 300 tysięcy osób. Wirus zabił ponad 45 tysięcy chorych. Tylko w ciągu ostatniej doby na Wyspach przybyło ponad 700 zakażeń. Zmarło 27 osób.

Alex

Koordynator projektu

0

Dodaj komentarz