Prof. Szuster-Ciesielska: „Czy szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna przy zażywaniu leków na stałe?”

Prof. Szuster-Ciesielska: „Czy szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna przy zażywaniu leków na stałe?”

Czy szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna przy zażywaniu leków na stałe? A co z chorobami współistniejącymi?

 

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, specjalistka w dziedzinie wirusologii, odpowiadała na pytania internautów na temat szczepionek przeciwko COVID-19, które już zostały dopuszczone do użycia. Ekspertka wyjaśniła, czy szczepieniu mogą poddać się osoby, które chorują przewlekle lub przyjmują na stałe konkretne leki.

 

Jeden za internautów zapytał specjalistkę, czy bezpieczne jest poddanie się szczepieniu przeciwko COVID-19, jeśli jednocześnie przyjmuje się leki przeciwzakrzepowe.

– Tak – odpowiedziała prof. Szuster-Ciesielska. – W badaniach klinicznych uczestniczyły osoby z różnymi schorzeniami: cukrzycą, chorobami układu krążenia, nadwagą czy przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Nie wykazano, aby szczepionka była mniej skuteczna albo żeby tę grupę osób charakteryzowały efekty niepożądane – tłumaczyła dalej.

 

Specjalistka uspokaja, że szczepionki przeciwko COVID-19 są tak skonstruowane, aby nie wywoływać niebezpiecznych powikłań w kontakcie z innymi lekami, które zażywa osoba szczepiona.

– Skład szczepionki jest tak skonstruowany, aby zawierał jak najmniej składników, które mogą uczulać. Nie ma tutaj żadnej substancji, która mogłaby wchodzić w interakcję podczas metabolizmu różnych leków, w tym także leków przeciwzakrzepowych – tłumaczyła.

Prof. Szuster-Ciesielska odniosła się również o pytania, czy osoby zmagające się z chorobą Hashimoto powinny się szczepić bez obaw. Wyjaśniła, że nie ma przeciwskazań, ale w przypadku chorób o charakterze autoimmunologicznym odpowiedź organizmu na szczepionkę może być słabsza.

 

Alex

Alex

Koordynator projektu

0

Dodaj komentarz