Przeprowadzono badania u osób starszych odpowiedź na szczepionkę może być słabsza.

Przeprowadzono badania u osób starszych odpowiedź na szczepionkę może być słabsza.

Badania niemieckich naukowców wykazały, że szczepionka na koronawirusa, powoduje mniejszą reakcję odpornościową u seniorów niż u młodych ludzi. W tym celu przebadali osiemdziesięciolatków zaszczepionych preparatem firmy Pfizer.

Naukowcy ze Szpitala Uniwerysteckiego w Duesseldorfie pod kierownictwem prof. Ortwina Adamsa postanowili sprawdzić, czy wiek osób szczepionych ma znaczenie w wytwarzaniu odpowiedzi immunologicznej. W tym celu przebadali 91 zaszczepionych osób w wieku poniżej 60 lat i 85 osób w wieku powyżej 80 lat szczepionką na koronawirusa firmy Pfizer.

Szczepienia seniorów
Szczepienia seniorów (GettyImages)

Wyniki badań wykazały, że szczepionka przeciw COVID-19 wytwarza słabszą odpowiedź immunologiczną u osób starszych w porównaniu z innymi grupami szczepionych. U najstarszych osób zarejestrowano zdecydowanie słabszą reakcję na szczepienie.

Siedemnaście dni po drugiej dawce szczepionki 30 proc. seniorów nie miało przeciwciał neutralizujących wirusa.

Środki ostrożności.

W przypadku młodszej grupy (osób poniżej 60. roku życia) zdarzyło się to jedynie u 2 proc. badanych. Po podaniu pierwszej dawki tylko 16 proc. z nich wykazywało obecność przeciwciał.

„Jednak nie znaczy to, że osoby starsze powinny spodziewać się poważnych komplikacji w przypadku zarażenia. Ostatnie raporty z Izraela, Anglii i Szkocji pokazują, że wskaźniki hospitalizacji i ciężkiego przebiegu choroby są znacznie niższe u osób powyżej 80. roku życia (nawet po jednej dawce) niż u osób nieszczepionych” – powiedział prof. Ortwin Adams.

Jak dodaje lekarz, może to jednak oznaczać, że osoby starsze muszą zostać ponownie zaszczepione, aby zapewnić im długotrwałą ochronę.

0

Boss

Covid-19-Senior-Ekspert

Dodaj komentarz