Rekordy zakażeń w Peru, liga ze specjalnym pozwoleniem

Rekordy zakażeń w Peru, liga ze specjalnym pozwoleniem

Peruwiańska liga kontynuuje rozgrywki piłkarskie, pomimo że w kraju padają rekordy zakażeń koronawirusem. Pracę straciło 7 mln mieszkańców, a rząd próbuje kupić 30 mln szczepionek przeciw COVID-19. Ponownie wprowadzono godzinę policyjną.

Władze peruwiańskiej ligi dostały specjalną zgodę od rządu na rozegranie w niedzielę meczów piłkarskich. Nie było to takie pewne, ponieważ sytuacja w kraju jest katastrofalna. 16 sierpnia odnotowano rekord zakażeń i po raz pierwszy słupek przypadków przekroczył 10 tysięcy jednego dnia.

Rząd zdecydował się wprowadzić godzinę policyjną w każdą niedzielę, aż do odwołania. Twierdzi, że „duże spotkania rodzinne zadecydowały o zwiększeniu zakażeń w społeczeństwie”.

Peru, które ma 33 miliony mieszkańców, potwierdziło już 600 tysięcy zakażeń. Tylko w pięciu krajach na świecie odnotowano ich więcej (USA, Rosja, Brazylia, Indie, RPA).

Zgoda od policji, kolejny apel

Rozgrywki ligowe, które na początku sierpnia zostały wznowione po kilkumiesięcznej przerwie, znów mogły zostać przerwane – zaledwie po jednej kolejce meczów. Rząd w połowie miesiąca zdecydował się na radykalny krok: powrót godziny policyjnej – tak jak to było w kwietniu.

 

Godzina policyjna zabrania ludziom wychodzenia z domu w niedzielę – chyba że mają specjalne przepustki wydane niezbędnym służbom. Prezydent Martin Vizcarra powiedział, że jego administracja uważa, że ​​lepiej cofnąć się o jeden krok, aby wszyscy obywatele znów byli odpowiedzialni za „przywrócenie warunków, które wszyscy chcielibyśmy mieć”.

Te restrykcje nie obejmują jednak rozgrywek piłkarskich. Kibice wprawdzie nie mogą wejść na stadiony, ale w grupie uprzywilejowanej znalazły się kluby piłkarskie. Władze ligi po raz kolejny zaapelowały do kibiców o „przestrzeganie zasad i zostania w domu”.

Liderem jest zespół Ayacucho, który w siedmiu meczach zgromadził 16 punktów.

Walczą o szczepionkę

Sytuacja w Peru jest dramatyczna. Szpitale są przepełnione, gospodarka jest w fatalnym stanie i skurczyła się o 30 procent. 1 lipca zaczęto znosić część obostrzeń, ponieważ od początku pandemii pracę straciło aż 7 mln obywateli.

Granice są zamknięte, dzieci nie wrócą do szkół do końca roku, a rząd próbuje desperacko kupić 30 mln szczepionek z laboratoriów w Chinach, Wielkiej Brytanii i USA.

Prowadzimy rozmowy z laboratoriami na temat zakupu szczepionek w pierwszej połowie 2021 roku. Chcemy zaszczepić 90 procent populacji. Pod koniec sierpnia będziemy prowadzić badania kliniczne szczepionki COVID-19 Uniwersytetu Oksfordzkiego, w których weźmie udział sześć tysięcy ochotników – poinformował prezydent kraju.

W Peru zakaziło się jak dotąd blisko 600 tysięcy osób i zmarło ponad 27 tys. osób.

Boss

0

Boss

Covid-19-Senior-Ekspert

Dodaj komentarz