Rosjanie przekonują, że ich Sputnik V ma 92-procentową skuteczność

Rosjanie przekonują, że ich Sputnik V ma 92-procentową skuteczność

Rosjanie przekonują, że ich preparat ma 92-procentową skuteczność

Twórcy rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sputnik V ogłosili w środę, że jej skuteczność wynosi aż 92 procent – podaje Reuters. Centrum Gamalei, podlegające ministerstwu zdrowia, zareagowało w ten sposób na informację o skuteczności preparatu firm Pfizer i BioNTech.

Ocenę skuteczności przeprowadzono na podstawie 20 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w grupie, której podawano placebo i grupie, która przyjęła szczepionkę.

Szczepionka Sputnik V została oficjalnie zarejestrowana w Rosji, ale wciąż trwają jej badania. Bierze w nich udział około 40 tysięcy ochotników, z których 16 tysięcy otrzymało pełną porcję preparatu – dwie dawki w odstępie trzech tygodni. Ponad 20 tysięcy uczestników badania przyjęło na razie pierwszą dawkę.

Pod koniec października media zachodnie informowały, że szczepienia w Rosji w ramach badań zostały przerwane z powodu niedostatecznej ilości preparatu. Centrum im. Gamalei zdementowało te doniesienia.

Rosyjskie rewelacje pojawiły się zaledwie dwa dni po tym, jak niemiecki BioNTech i amerykański gigant farmaceutyczny Pfizer ogłosiły przełom w badaniach klinicznych, czym wywołały euforię na światowych rynkach finansowych. Badania wykazały bowiem 90-proc. skuteczność opracowywanej szczepionki.

 

Emilia

Emilia

0

Dodaj komentarz