Stela Kiriakidu: “Szczepionka na koronawirusa. To przełom!”

Stela Kiriakidu: “Szczepionka na koronawirusa. To przełom!”

Szczepionka na koronawirusa może być gotowa jeszcze w tym roku, twierdzi unijna komisarz ds. zdrowia – Stela Kiriakidu.

COVID-19 zrujnował światową gospodarkę i zebrał potężne żniwo w postaci aż ponad 730 tys. zgonów (dane CSSE; stan na 10 sierpnia 2020 roku). Zarażonych wciąż przybywa, a niedługo będzie ich aż 20 mln.

Eksperci są pewni, że z tygodnia na tydzień kolejnych zarażonych będzie coraz więcej. Jedną z metod zatrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa jest opracowywana nieustannie szczepionka.

Jak donosi portal Politico, szczepionka może trafić do obiegu do końca roku 2020. Informację tę podała Stela Kiriakidu – komisarz UE ds. zdrowia.

Chociaż prognozowanie jest obecnie ryzykowne, mamy dobre wskazania, że pierwsza szczepionka będzie dostępna pod koniec tego roku lub na początku przyszłego – powiedziała Kiriakidu w rozmowie z niemieckim dziennikiem “Handelsblatt”.

Opracowanie szczepionki to nie tylko ratunek dla świata, ale także potencjalny zastrzyk gotówki dla kraju, który jako pierwszy opracuje recepturę. Konkurencja jest duża. Wśród państw europejskich są to m.in. Niemcy czy Włochy. W pocie czoła pracują także brytyjscy naukowcy.

Alex

Koordynator projektu

0

Dodaj komentarz