Szczepionka na COVID-19 niedługo w Polsce?

Szczepionka na COVID-19 niedługo w Polsce?

Szczepionka na COVID-19 niedługo w Polsce? Premier przekazał najnowsze informacje.

Znów gwałtownie wzrosła liczba nowych przypadków zakażeń COVID-19. Premier informuje o szczepionce. – Polska podpisała umowę na jej zakup. Mamy złożone zamówienia na 45 milionów dawek – powiedział.

Szczepionka na COVID w Polsce będzie darmowa i dobrowolna. Premier Mateusz Morawiecki w trakcie wizyty w Hurtowni Farmaceutycznej Urtica i Pharmalink przekazał najnowsze informacje na ten temat.

– Są widoki, aby już od lutego rozpoczęły się szczepienia przeciw koronawirusowi, ale czekamy na ostateczne decyzje Europejskiej Agencji Leków – mówił Morawiecki.

Szczepionka na COVID. Premier przekazał nowe informacje

– Szczepionki będą dobrowolne, darmowe i dwudawkowe. Proces szczepień będzie bardzo prosty: rejestracja, zgłoszenie się do punktu i po 21 dniach powtórzenie dawki – mówił premier. – Szczepionka daje nam nadzieję na zakończenie walki z wirusem i powrót do normalności. Polska podpisała umowę na jej zakup – podkreślił Mateusz Morawiecki.

– Polska podpisała odpowiednie umowy i mamy już złożone zamówienia na 45 mln dawek z firmami takimi jak Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Johnson&Johnson. Jesteśmy gotowi na podpisanie kolejnych umów – przekazał na konferencji prasowej. Proces szczepienia ma się odbywać w czterech krokach:

  • rejestracja online
  • zgłoszenie do punktu szczepień
  • szczepienie i obserwacja
  • powtórzenie procesu (bez rejestracji)

Premier przekazał, że koszt zakupu szczepionek to będzie od 5 do 10 mld zł. – W pierwszej kolejności szczepienia będą dla wszystkich służb medycznych, następnie dla mieszkańców domów opieki społecznej i służb mundurowych. Następnie dla osób powyżej 65 roku życia – mówił premier.

Polska podpisała odpowiednie umowy i mamy już złożone zamówienia na 45 mln dawek z firmami takimi jak Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Johnson&Johnson” – poinformował Morawiecki. Zapowiedział, że „szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe

Minister Zdrowia Adam Niedzielski obecny na konferencji przekazał, że prawdopodobnie 29.12 pierwsza szczepionka przeciw COVID19 zostanie dopuszczona na rynek europejski.

Minister Michał Dworczyk zapowiedział, że do końca tego tygodnia zostanie zakończona strategia szczepień, która będzie szeroko skonsultowana.

Rząd opracował strategię szczepień przeciw COVID-19. Już wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski informował, że najpierw zaszczepione zostaną dwie grupy. Łącznie to ok. 3 miliona Polaków. Wyjaśnił też, że – wbrew wcześniejszym zapowiedziom – pierwsze szczepionki mogą dotrzeć później niż w grudniu. Jego zdaniem akcja szczepień rozpocznie się na przełomie stycznia i lutego.

Alex

Alex

Koordynator projektu

0

Dodaj komentarz