Ten objaw koronawirusa dotyka głównie kobiety

Ten objaw koronawirusa dotyka głównie kobiety

Większość badań nad koronawirusem wykazało, że mężczyźni częściej umierają z powodu COVID-19 od kobiet. Teraz stwierdzono z kolei, że jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia konkretnych objawów u chorych płci żeńskiej.

Koronawirus częściej wywołuje u kobiet całkowitą utratę węchu i smaku, niż u mężczyzn. Do takiego wniosku doszli lekarze po przeanalizowaniu danych z pięciu hiszpańskich szpitali.

Ponadto stwierdzono, że zaburzenia węchu i smaku dotyczą zwykle młodych kobiet. W ramach badania przeanalizowano dane 100 kobiet i 100 mężczyzn, którzy chorowali na COVID-19, ale nie wymagali hospitalizacji.

Autorzy badania odnotowali, że u osób z zaburzeniami dotyczącymi węchu i smaku przeważały kobiety, w ich przypadku odsetek wynosił 63,5 proc. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni nie mają takich problemów. Zmiany w kwestii powonienia odczuło aż 70 proc. wszystkich pacjentów, a smaku – 65 procent.

Objawy dotykają głównie młodszych chorych

Hiszpańscy naukowcy wykazali, że wśród 200 badanych osób w różnym wieku, utratę powonienia i smaku zaobserwowano najczęściej w grupie pacjentów z COVID-19 w przedziale wiekowym 42-46 lat. Wszystkie wymienione obserwacje opublikowano w piśmie “European Archives of Oto-Rhino-Laryngology”.

To nie jedyne takie badanie

Do takich samych wniosków doszli badacze, którzy sprawdzili objawy 1 tysiąca pacjentów z aż 15 hiszpańskich szpitali. Z badania opublikowanego w “Journal Investigation Allergology and Clinical Immunology” wynika, że na zanik węchu cierpi 53 procent pacjentów, a smak straciło 52 proc. badanych chorych .

 

Matheo

Matheo

Współpracownik

0

Dodaj komentarz