„To najlepszy prezent świąteczny”: pierwszy pacjent w Norwegii przyjął szczepionkę na koronawirusa.

„To najlepszy prezent świąteczny”: pierwszy pacjent w Norwegii przyjął szczepionkę na koronawirusa.

27 grudnia w Norwegii oficjalnie rozpoczęto szczepienia na covid-19. Pierwszym pacjentem, który w niedzielę około południa otrzymał dawkę, został 67-letni podopieczny domu opieki Ellingsrudhjemmet w Oslo.

Placówkę wybrano na start ze względów symbolicznych – to właśnie tam w marcu na covid-19 zmarł jeden z pierwszych pacjentów w kraju fiordów. Za kilka dni Ellingsrudhjemmet planuje zaszczepić wszystkich 146 mieszkańców domu opieki. W najbliższym czasie Instytut Zdrowia Publicznego zaplanował ponadto zaszczepienie 5000 mieszkańców domów opieki w Oslo i okolicach.

Pierwsze Oslo i sąsiednie gminy.

Pierwsza dostawa szczepionek, która dotarła do Oslo w drugi dzień Bożego Narodzenia, obejmowała 9750 dawek. W następnej kolejności szczepionkę otrzymają i od 28 grudnia będą wdrażać regularne szczepienia gminy: Ringsaker, Hamar, Stange, Sarpsborg, Fredrikstad, Hvaler i Oslo.
Premier Erna Solberg, która bezpośrednio obserwowała szczepienie na koronawirusa pierwszej osoby w Norwegii, uznała to za najlepszy prezent bożonarodzeniowy dla kraju fiordów i początek kolejnego etapu ciężkiej pracy, która ma prowadzić do ochrony zdrowia coraz większej liczby mieszkanców Norwegii.
Bjorn
Bjorn
Skandynawski współpracownik
0

Dodaj komentarz