Tygrys w Bronx Zoo – pozytywny wynik testu na obecność Covid-19

Tygrys w Bronx Zoo – pozytywny wynik testu na obecność Covid-19

Czteroletnia samica tygrysa malajskiego w zoo w Bronx dała wynik pozytywny na obecność koronawirusa.

Uważa się, że tygrys o imieniu Nadia jest pierwszym znanym przypadkiem zwierzęcia zainfekowanego przez człowieka Covid-19.

Zoo Bronx w Nowym Jorku twierdzi, że wynik testu został potwierdzony przez National Veterinary Services Laboratory w Iowa.

Uważa się, że Nadia wraz z sześcioma innymi dużymi kotami została zarażona bezobjawowym opiekunem zoo.

Koty zaczęły wykazywać objawy, w tym suchy kaszel, pod koniec ubiegłego miesiąca po narażeniu na pracownika, który nie został zidentyfikowany.

„To pierwszy raz, kiedy ktokolwiek z nas wie o dowolnym miejscu na świecie, że ktoś zaraził zwierzę, a zwierzę zachorowało” – powiedział w niedzielę agencji prasowej Reuters Paul Calle, główny lekarz weterynarii w zoo.

Powiedział, że zamierza podzielić się wynikami z innymi ogrodami zoologicznymi i instytucjami badającymi transmisję Covid-19.

„Przetestowaliśmy kota [Nadię] z mnóstwem ostrożności i zapewnimy, że wszelka wiedza, którą zdobędziemy na temat Covid-19, przyczyni się do ciągłego zrozumienia tego nowego koronawirusa przez świat”, powiedział przedstawiciel zoo w oświadczeniu.

Oczekuje się, że Nadia, jej siostra Azul, a także dwa tygrysy amurskie i trzy lwy afrykańskie, które wykazały objawy, całkowicie powrócą do zdrowia, mówi zoo.

Wielkie koty zmniejszyły apetyt, ale „poza tym dobrze sobie radzą pod opieką weterynaryjną i są bystre, czujne i interakcyjne ze swoimi hodowcami”, powiedział.

Zoo powiedziało, że nie wiadomo, jak wirus rozwinie się u zwierząt takich jak tygrysy i lwy, ponieważ różne gatunki mogą różnie reagować na nowe infekcje, ale wszystkie zwierzęta będą ściśle monitorowane.

Żadne inne duże koty zoo – cztery inne tygrysy, lamparty śnieżne, gepardy, lampart chmurny, lampart amurski, puma i serwal – nie wykazują żadnych objawów choroby.

„Nasze koty zostały zarażone przez osobę opiekującą się nimi, która była bezobjawowo zarażona wirusem lub zanim ta osoba rozwinęła objawy”, powiedział zoo.

Wszystkie tygrysy wykazujące objawy przebywały w obszarze Tiger Mountain w zoo.

Wszystkie cztery zoo prowadzone przez Wildlife Conservation Society w Nowym Jorku, w tym zoo Bronx, są zamknięte dla publiczności od 16 marca. Zostaną wprowadzone nowe środki w celu ochrony zwierząt i ich opiekunów we wszystkich obiektach.

 

Co wiemy o koronawirusie u zwierząt?

Ten przypadek jest opisywany jako niezwykły, ponieważ transmisje koronawirusa z ludzi na zwierzęta były rzadkie i do tej pory niezbyt dobrze poznane.

W Hongkongu zgłoszono kilka przypadków koronawirusa, w tym u psa, u którego wynik testu był niski.

Koronawirus został po raz pierwszy wykryty w chińskim mieście Wuhan pod koniec ubiegłego roku.

Uważa się, że koronawirus (zwany Sars-CoV-2, który powoduje chorobę Covid-19) pochodzi z dzikiej przyrody i został przekazany ludziom przez rynek żywych zwierząt w Wuhan.

Pandemia była spowodowana przenoszeniem się człowieka z człowiekiem, ale infekcja Nadii rodzi nowe pytania na temat przenoszenia człowieka na zwierzę.

„Nie ma dowodów na to, że jakakolwiek osoba została zarażona Covid-19 w USA przez zwierzęta, w tym przez psy domowe lub koty”, odnotowano w oświadczeniu zoo.

Takie jest również stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która twierdzi, że nie ma dowodów na to, że psy domowe lub koty mogą przenosić koronawirusa.

Jednak eksperci ds. Ochrony przyrody ostrzegają, że wirus może stanowić zagrożenie dla niektórych dzikich zwierząt, takich jak wielkie małpy człekokształtne, i stwierdzili, że potrzebne są środki, aby zmniejszyć ryzyko dzikich goryli, szympansów i orangutanów.

 

0

Dodaj komentarz