Vision of your future cz.I

Vision of your future cz.I

Listy od Michaela przyjaciela z Escondido ( przez 3,5 roku byliśmy sąsiadami ). Spędzaliśmy dni/noce a nawet tygodnie – siedząc i gapiąc się na ocean, na przepływające w oceanie walenie… Często rozmawiając, jeszcze częściej – milcząc. Co tydzień – w czwartek – planuje nowa korespondencję.

Gdzie będziemy za sześć miesięcy, za rok, za 10 lat? Nie śpię w nocy, zastanawiając się, co przyniesie przyszłość moim bliskim. Moi bezbronni przyjaciele i krewni. Zastanawiam się, co stanie się z moją pracą, mimo że jestem jednym ze szczęśliwców: dostaję dobre wynagrodzenie chorobowe i mogę pracować zdalnie. Piszę to z Escondido, gdzie mnóstwo czasu spędziłem “po sąsiedzku” z Alexem. Kalifornia, gdzie nadal mam samozatrudnionych przyjaciół, którzy gapią się na czas z coronavirus bez wynagrodzenia, przyjaciół, którzy już stracili pracę. Umowa, na podstawie której wypłaca mi się 80% mojego wynagrodzenia, wygasa w grudniu. Koronawirus źle wpływa na gospodarkę. Czy ktoś będzie zatrudniał, kiedy będę potrzebować pracy?

 

Istnieje wiele możliwych przyszłości, wszystkie zależą od tego, jak rządy i społeczeństwo zareagują na koronawirusa i jego następstwa gospodarcze. Mamy nadzieję, że wykorzystamy ten kryzys do odbudowy, wyprodukowania czegoś lepszego i bardziej humanitarnego. Ale możemy popaść w coś gorszego.
Myślę, że możemy zrozumieć naszą sytuację – i to, co może leżeć w naszej przyszłości – patrząc na inne kryzysy. Moje przemyślenia koncentrują się na podstawach nowoczesnej gospodarki: globalnych łańcuchach dostaw, płacach i wydajności. Patrzę na sposób, w jaki dynamika gospodarcza przyczynia się do wyzwań, takich jak zmiana klimatu i niski poziom zdrowia psychicznego i fizycznego wśród pracowników. Myślę, że potrzebujemy zupełnie innego rodzaju ekonomii, jeśli chcemy budować sprawiedliwą społecznie i ekologicznie zdrową przyszłość. W obliczu Covida-19 nigdy nie było to bardziej oczywiste.

Odpowiedzią na pandemię Covida-19 jest po prostu wzmocnienie dynamiki, która napędza inne działania społeczne i ekologiczne: priorytetowe traktowanie jednego rodzaju wartości nad innymi. Ta dynamika odegrała dużą rolę w napędzaniu globalnej reakcji na Covid-19. Jak więc ewoluują reakcje na wirusa, jak może rozwijać się nasza przyszłość gospodarcza?

Z ekonomicznego punktu widzenia istnieją cztery możliwe przyszłości: zejście w barbarzyństwo, silny kapitalizm państwowy, radykalny socjalizm państwowy i przekształcenie się w duże społeczeństwo zbudowane na wzajemnej pomocy. Wersje wszystkich tych kontraktów futures są całkowicie możliwe, jeśli nie równie pożądane.

Więcej – za tydzień…

 

Alex

Koordynator projektu

0

Dodaj komentarz