Vision of your future cz.II

Vision of your future cz.II

Listy od Michaela przyjaciela z Escondido ( przez 3,5 roku byliśmy sąsiadami ). Spędzaliśmy dni/noce a nawet tygodnie – siedząc i gapiąc się na ocean, na przepływające w oceanie walenie… Często rozmawiając, jeszcze częściej – milcząc. Co tydzień – w czwartek – nowa korespondencję.

Wiesz Alex,

z ekonomicznego punktu widzenia istnieją cztery możliwe przyszłości: zejście w barbarzyństwo, silny kapitalizm państwowy, radykalny socjalizm państwowy i przekształcenie się w duże społeczeństwo zbudowane na wzajemnej pomocy. Wersje wszystkich tych wariantów przyszłościowych  są całkowicie możliwe, jeśli nie równie pożądane.

Małe zmiany tego nie eliminują.

 

Koronawirus, podobnie jak zmiany klimatu, jest częściowo problemem naszej struktury gospodarczej. Chociaż oba wydają się być problemami „środowiskowymi” lub „naturalnymi”, są napędzane społecznie.

 

Tak, zmiany klimatu są powodowane przez niektóre gazy pochłaniające ciepło. Ale to bardzo płytkie wytłumaczenie. Aby naprawdę zrozumieć zmiany klimatu, musimy zrozumieć społeczne przyczyny, które powodują, że emitujemy gazy cieplarniane.

 

Podobnie jest z Covid-19.

 

Tak, bezpośrednią przyczyną jest wirus. Jednak zarządzanie jego skutkami wymaga zrozumienia ludzkich zachowań i szerszego kontekstu gospodarczego.

 

Zwalczanie zarówno Covid-19, jak i zmian klimatu jest znacznie łatwiejsze, jeśli ograniczysz nieistotną działalność gospodarczą. W przypadku zmian klimatu dzieje się tak, ponieważ jeśli produkujesz mniej rzeczy, zużywasz mniej energii i emitujesz mniej gazów cieplarnianych. Epidemiologia Covid-19 szybko się rozwija. Ale podstawowa logika jest podobnie prosta. Ludzie mieszają się i rozprzestrzeniają infekcje. Dzieje się tak w gospodarstwach domowych, w miejscach pracy i podczas podróży. Zmniejszenie tego miksowania prawdopodobnie ograniczy transmisję między osobami i doprowadzi do zmniejszenia ogólnej liczby przypadków.

 

Alex

Koordynator projektu
0

Dodaj komentarz