W Głuchołazach pacjenci po Covid-19 mają kompleksową rehabilitację.

W Głuchołazach pacjenci po Covid-19 mają kompleksową rehabilitację.

Problemy z oddychaniem, duszność i długo utrzymujące się osłabienie to najczęstsze, ale nie jedyne problemy zdrowotne osób, które chorowały na Covid-19. W Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach, w którym realizowany jest pilotażowy program kompleksowej rehabilitacji po koronawirusie, pomoc znajdują także pacjenci m.in. z objawami neurologicznymi. W ośrodku jest obecnie ok. 60 łóżek. Ta baza jest już powiększana do ponad 80 miejsc.

Ośrodek w Głuchołazach / 	Maciej Kulczyński    /PAP

W momencie wybuchu pandemii zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że osoby po przebyciu zakażenia mogą mieć objawy ze strony z układu oddechowego. Mam na myśli przede wszystkim zaburzenia czynności wentylacyjnej, duszność i związane z tym ograniczenia tolerancji wysiłkowej. Stąd też program i modele rehabilitacji były nastawione na likwidowanie właśnie tych objawów. Jednym z elementów programu pilotażowego jest jednak także rozpoznanie potrzeb rehabilitacji w przypadku innych objawów, które mogą występować. Już teraz wiemy, że u pacjentów pojawiają się skutki choroby wykraczające poza zaburzenia związane z układem oddechowym – mówi prof. Jan Szczegielniak, konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii i jeden z autorów pilotażowego programu rehabilitacji osób, które chorowały na Covid-19.

U ozdrowieńców częste są zaburzenia równowagi, koncentracji i pamięci, długo utrzymujące się osłabienie, bóle głowy, bóle mięśni i stawów. Pacjenci, którzy przebywali na oddziale intensywnej terapii, mogą zmagać się także z depresją i stanami lękowymi.

Boss

Boss

Covid-19-Senior-Ekspert

0

Dodaj komentarz