Kto i na jakich warunkach może przekroczyć norweską granicę i jakich środków zapobiegających emisji koronawirusa musi przestrzegać na miejscu? Przedstawiamy obowiązujące zasady dotyczące wjazdu i kwarantanny w Norwegii.
Jedziesz do Norwegii? Musisz się zarejestrować.
Przede wszystkim należy mieć świadomość, że przed wyjazdem do Norwegii swoją podróż trzeba zarejestrować, i dotyczy to nawet obywateli kraju fiordów.Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, każdy, kto przekracza norweską granicę, musi wypełnić formularz rejestracji podróży, podając takie informacje jak dane osobowe, kontaktowe, miejsce odbywania kwarantanny wjazdowej, a także dane pracodawcy.
Wkrótce będzie można to zrobić cyfrowo, obecnie wystarczy skorzystać z formularza papierowego. W przypadku rejestracji cyfrowej podróżny otrzyma potwierdzenie, które należy pokazać policji w chwili przyjazdu, natomiast po wybraniu formularza papierowego trzeba go wypełnić przed wyjazdem i przekazać policji w chwili przyjazdu.Zarejestrować się należy nie wcześniej niż 72 godziny przed momentem wjazdu do kraju.
Do kraju fiordów tylko z negatywnym wynikiem.
Cudzoziemcy, którzy przybywają do Norwegii z regionu objętego obowiązkiem kwarantanny, a należy do nich Polska, muszą też przedstawić zaświadczenie o ujemnym wyniku testu na COVID-19. Jak informują norweskie służby medyczne, od wykonania testu do przekroczenia granicy Norwegii nie może upłynąć więcej niż 72 godziny. Dopuszczalne są wyniki testów metodą PCR lub za pomocą szybkiego testu antygenowego. Zaświadczenie musi być wydane w języku norweskim, szwedzkim, duńskim, angielskim, francuskim lub niemieckim.
W miarę możliwości test na koronawirusa powinien odbyć się na lotnisku lub innej stacji granicznej. fot. uskarp2/stock.adobe.com/ tylko do użytku redakcyjnego
Z obowiązku okazania zaświadczenia o negatywnym wyniku testu są zwolnieni obywatele Norwegii, cudzoziemcy mieszkający w Norwegii z pozwoleniem na pobyt lub prawem pobytu, jak również obcokrajowcy absolutnie niezbędni do pełnienia funkcji krytycznych dla społeczeństwa lub realizacji podstawowych potrzeby ludności, a odmowa ich wjazdu stanowiłaby zagrożenie dla czyjegoś życia i zdrowia.
Wyników nie muszą przedstawiać także cudzoziemcy podczas tranzytu oraz pracownicy i studenci regularnie kursujący w celach zawodowych i edukacyjnych między Norwegią a Szwecją lub Finlandią. Wyjątek stanowi personel medyczny, który znajdował się poza terytorium Norwegii dłużej niż tydzień.
Z obowiązku przedstawiania negatywnego wyniku testu na koronawirusa są też zwolnieni azylanci i przesiedlani uchodźcy, cudzoziemcy z zezwoleniem na pobyt w Norwegii, zgodnym z przepisami o imigracji w ramach łączenia rodzin, dyplomaci i osoby związane ze służbami zagranicznymi lub działalnością ambasady, niektórzy wojskowi, obcokrajowcy pracujący przy przewozie towarów i pasażerów lub będący w drodze do wykonania takiego zlecenia lub po jego wykonaniu, piloci i marynarze w drodze do wykonania zlecenia albo po jego wykonaniu oraz dzieci poniżej 12. roku życia.
Obowiązkowe testy na covid-19 na norweskiej granicy
Nie zmienia to faktu, że na granicy podróżnych i tak czeka test. Przede wszystkim bowiem z obawy o możliwość przedostania się fali nowych zakażeń wraz z osobami wracającymi z państw o wysokim wskaźniku infekcji do Norwegii po okresie bożonarodzeniowym 2 stycznia 2021 w życie wszedł obowiązek wykonania testów na obecność covid-19. Jak informuje rządowy komunikat, test należy przeprowadzić nie później niż jeden dzień po przyjeździe/przylocie do kraju fiordów. Podróżni muszą przekraczać przejścia graniczne z punktami testowymi, ewentualnie z kontrolą policyjną. Kilka mniejszych przejść granicznych zamknięto.
Testowanie jest darmowe. W miarę możliwości badanie powinno odbywać się na lotnisku lub innej stacji granicznej, np. w porcie, w przeciwnym razie podróżny musi wcześniej skontaktować się z gminą lub punktem badań w celu zamówienia testów. Naruszenie obowiązku przeprowadzenia testu może podlegać karze grzywny.
Każdy, kto przyjeżdża do Norwegii z zagranicy, z wyjątkiem określonych obszarów w krajach skandynawskich i Europie o dostatecznie niskim rozprzestrzenianiu się infekcji (kraje/obszary żółte), musi zostać poddany kwarantannie przez 10 dni. Źródło: adobe stock/ licencja standardowa
Istnieją pewne wyjątki od obowiązku przeprowadzenia testu na covid-19. Dzieci poniżej 12. roku życia nie muszą być badane. Wyjątki dotyczą także m.in. osób pełniących krytyczne funkcje społeczne, osób dojeżdżających do pracy na granicy, kierowców transportu dalekobieżnego i dyplomatów.
Kontakt z badanym nastąpi wyłącznie wtedy, gdy wynik testu okaże się pozytywny. Osoby posiadające konto użytkownika na stronie helsenorge.no mogą po zalogowaniu się zobaczyć swój wynik. Niektóre laboratoria stosują własne rozwiązania umożliwiające zapoznanie się z wynikiem poza helsenorge.no – wówczas przekazują o tym informację.
Bjorn
Skandynawski współpracownik
0