Monica Mæland: „Mamy nadzieję, że nie zrealizujemy tego scenariusza”

Monica Mæland: „Mamy nadzieję, że nie zrealizujemy tego scenariusza”

Szefowa resortu sprawiedliwości Monica Mæland i minister zdrowia Bent Høie zorganizowali 3 lutego konferencję prasową, na której opowiedzieli o obecnej sytuacji epidemicznej w Norwegii. Spotkanie z prasą rozpoczęło się od najczęściej poruszanego w ostatnich dniach tematu, czyli godziny policyjnej. Minister sprawiedliwości powiedziała, że ma nadzieję, że nigdy nie zostanie ona wprowadzona, jednak dodała, że władze przedłużyły do niedzieli termin konsultacji w tej kwestii.
Temat wprowadzenia w Norwegii godziny policyjnej powrócił jak bumerang w ciągu ostatnich dni. 31 stycznia minął bowiem termin na składanie konsultacji w projekcie. Teraz wiadomo, że nie oznacza to końca sprawy, co potwierdziła dziś minister sprawiedliwości. – Termin konsultacji upłynął w niedzielę, ale niektórzy poprosili o dodatkowy czas i otrzymali go. W praktyce przesłuchanie kończy się w następną niedzielę – powiedziała Monica Mæland. Dodała, że ma nadzieję, że rząd nie zdecyduje się na tak radykalny krok, jednak wszystko zależy od sytuacji epidemicznej. – Musimy zbadać możliwości prawne, jeśli sytuacja stanie się poważniejsza – zaznaczyła, uspokajając, że rząd musi rozważyć nawet najbardziej czarny scenariusz w walce z epidemią.

 

Naszym zadaniem jest wymyślanie najgorszych scenariuszy, ale mamy nadzieję, że nigdy nie dojdzie do ich realizacji.
~Monica Mæland

Również obecny na konferencji minister zdrowia poinformował, że niedługo zakończy się proces szczepienia pensjonariuszy w domach opieki, którzy obecnie są w trakcie przyjmowania drugiej dawki szczepionki. – Oznacza to, że wkrótce będą odporni na zakażenie – powiedział Bent Høie. – Dlatego zmieniamy środki kontroli zakażeń dotyczące wizyt w domach opieki od przyszłego tygodnia – dodał.

Po zaszczepieniu pensjonariusze domów opieki nie muszą już unikać wizyt, a także fizycznego kontaktu z bliskimi osobami, chyba że dojdzie do sytuacji, kiedy – ze względów ostrożności – będzie trzeba zachować dystans społeczny.

Domy opieki z wieloma nadal niezaszczepionymi mieszkańcami muszą wprowadzić bardziej rygorystyczne zasady odwiedzin. Decyzje te będą zapadać na szczeblu lokalnym. Instytut Zdrowia Publicznego i Urząd ds. Zdrowia pracują obecnie nad aktualizacją porad i zaleceń dotyczących nowych zasad tych wizyt.

0

Bjorn

Skandynawski współpracownik

Dodaj komentarz