Arbeidstilsynet przeprowadziła po nowym roku 2651 inspekcji pod kątem przestrzegania środków kontroli emisji koronawirusa. W 34 proc. przypadków ujawniono naruszenia zasad kontroli zakażeń. Jak pisze gazeta VG, która pierwsza opisała sprawę, na razie w 2021 Inspekcja Pracy zdecydowała się interweniować w przypadku łącznie 39 firm z powodu naruszeń kontroli zakażeń.
Budowlańcy w kiepskich warunkach.
Jak się okazuje, 28 z nich dotyczyło branży budowlanej, a 24 decyzje o wstrzymaniu prac oparto o naruszenie zasad zakwaterowania. Ogólnie wśród 836 audytów przeprowadzonych w budownictwie co najmniej jedno naruszenie zasad kontroli zakażeń zostało ujawnione w 30 proc. z nich, informuje VG.
Tylko w lutym po przeprowadzeniu audytów inspekcja postanowiła zawiesić działania na 16 placach budowy.
Trude Vollheim, dyrektor Państwowej Inspekcji Pracy, za najpoważniejsze naruszenia uznała w rozmowie z norweskim portalem przypadki pracowników zakwaterowanych w budynkach, które sami mieli remontować. W tym samym pomieszczeniu mieszkało kilka osób bez zaplecza potrzebnego do kontroli zakażeń.
Trzeba zatwierdzić zakwaterowanie.
Decyzją norweskiego rządu pracodawcy, którzy zapewniają zakwaterowanie pracownikom zagranicznym w Norwegii, od 22 lutego muszą najpierw uzyskać zatwierdzenie Państwowej Inspekcji Pracy dla danego miejsca zamieszkania. Za jej wydaniem przemówił argument zbyt dużej liczby naruszeń zasad kontroli zakażeń podczas audytów zakwaterowania dla pracowników zagranicznych, których po przyjeździe do kraju fiordów obowiązuje kwarantanna.
Aby uzyskać zgodę na zakwaterowanie pracownika, pracodawca musi udokumentować, że w danym miejscu można mieszkać bez kontaktu z innymi osobami. Pracownicy muszą mieć prywatne pokoje, własną łazienkę i kuchnię lub punkt gastronomiczny, oraz dostęp do TV i internetu w swoim prywatnym pokoju.
Złamanie zasad grozi więzieniem.
2 marca Oslo przyjęło własne przepisy dotyczące kontroli infekcji na placach budowy, poinformowała w komunikacie prasowym na swojej stronie gmina. Zostaną one połączone z ukierunkowanymi i wzmocnionymi testami na placach budowy: umyślne lub rażąco niedbałe naruszenie zasad kontroli zakażeń na placach budowy podlega teraz karze pozbawienia wolności do 6 miesięcy. Firmy budowlane działające na terenie stolicy muszą dostosować się do wytycznych z przewodnika Federacji Norweskiego Przemysłu Budowlanego.
0