Jak dbać o drogi oddechowe?

Jak dbać o drogi oddechowe?

Oczyszczają, nawilżają i ogrzewają powietrze, dzięki któremu funkcjonujemy  – drogi oddechowe pełnią jedną z najważniejszych funkcji w naszym organizmie. Jakiekolwiek upośledzenie ich funkcjonowania niesie ze sobą negatywne skutki, często powodując groźne powikłania. Warto więc poświęcić im nieco więcej uwagi, co z pewnością wpłynie na  pozytywne zmiany w naszym zdrowiu. Jak dbać o drogi oddechowe, by cieszyć się dobrym samopoczuciem przez długie lata?

Drogi oddechowe – budowa

Aby zrozumieć, jak dbać o drogi oddechowe, najpierw trzeba się bliżej przyjrzeć ich budowie i poszczególnym funkcjom układu oddechowego. Dzieli się on na górne i dolne drogi oddechowe oraz płuca. Do górnych dróg oddechowych zaliczane są jama nosowa i gardło. To one odpowiadają za pobieranie powietrza z otoczenia.

Jama nosowa dzieli się na trzy części, które – każda z osobna – pełnią bardzo ważne funkcje. Już w przedsionku nosa, za pomocą włosów, które się w nim znajdują, zachodzi oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń. Część oddechowa odpowiada za dalsze oczyszczanie powietrza oraz ogrzewanie i nawilżanie go, aby było odpowiednie dla dalszych odcinków układu. Z kolei część węchowa zawiera zakończenia nerwu węchowego.

Gardło to odcinek łączący dwa układy – oddechowy i pokarmowy. To dzięki niemu jesteśmy w stanie spożywać pokarmy bez ryzyka uduszenia.

Do dolnych dróg oddechowych zalicza się krtań, tchawicę i oskrzela. W krtani zachodzi proces wytwarzania głosu. Obecne w niej fałdy głosowe pozwalają na swobodny przepływ powietrza w momencie, kiedy milczymy.

Tchawica to kolejny element układu, w którym zachodzi dodatkowe oczyszczanie powietrza. Na dodatek znajdujące się w niej komórki kubkowe wytwarzają śluz ponownie wyłapujący zanieczyszczenia, a komórki migawkowe przesuwają wszystkie szkodliwe substancje w kierunku gardła, by nie trafiały do płuc.

Z tchawicy wychodzą oskrzela główne, dzielące się na drzewa oskrzelowe i mniejsze oskrzela i oskrzeliki, które dodatkowo zapobiegają wnikaniu zanieczyszczeń do płuc.

Bez tlenu nie bylibyśmy w stanie żyć, a to właśnie drogi oddechowe umożliwiają jego rozprowadzanie. Niestety, jest wiele czynników, które zakłócają ich pracę, z tego powodu warto się dowiedzieć, jak dbać o drogi oddechowe.

Jak zapobiegać chorobom układu oddechowego?

Drogi oddechowe są bardzo wrażliwymi elementami naszego organizmu. Mieszkanie w miastach i wątpliwa jakość powietrza nie sprzyjają ich prawidłowemu działaniu. Właśnie dlatego wzrasta zapadalność na przeróżne infekcje i choroby układu oddechowego.

Najczęstsze powody problemów z tym układem to  dym papierosowy i zanieczyszczone powietrze. Czynne i bierne palenie tytoniu nie tylko podrażnia drogi oddechowe, ale może prowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a nawet do nowotworów. Zanieczyszczone powietrze również nie sprzyja utrzymaniu higieny układu oddechowego. Obu tym czynnikom możemy zaradzić, unikając miejsc, w których powietrze nie jest dobrej jakości.

Nie mniej ważny wpływ na dobrą kondycję układu mają bakterie i wirusy, a przede wszystkim infekcje, jakie wywołują. Najbardziej popularnymi chorobami górnych dróg oddechowych jest  angina, spowodowana bakteriami z grupy paciorkowców oraz wirusowe zapalenie gardła. Infekcje dolnych dróg oddechowych to przede wszystkim zapalenie krtani, oskrzeli oraz płuc.

Wszystkie powyższe choroby wywołane bakteriami i wirusami łączy jedno – zakażenie drogą kropelkową. Jeśli chcemy się przed nim uchronić, bądź nie mamy zamiaru  zarażać innych, najlepiej będzie unikać dużych skupisk ludzi oraz dbanie o noszenie maseczek ochronnych. Duży wpływ na zarażenie ma jednak zwykła higiena, bo bardzo często infekcje te przenosimy poprzez dotykanie okolic ust, nosa i oczu nieumytymi rękami. Jest to podstawowy błąd, dlatego warto mieć zawsze przy sobie płyn lub żel dezynfekujący oraz unikać dotykania twarzy i poprawiania włosów.

O tym, jak dbać o układ oddechowy, powinno się pamiętać zawsze, bowiem to jeden z najważniejszych układów w naszym organizmie, który odpowiedzialny jest za jego prawidłowe funkcjonowanie. Odpowiednia profilaktyka jest podstawą, jeśli chcemy się cieszyć długim i zdrowym  życiem.

0

Dodaj komentarz