POLSKA: SARS-CoV-2 – stan na 15 września 2020r.

POLSKA: SARS-CoV-2 – stan na 15 września 2020r.

Rośnie liczba szkół, w których z powodu koronawirusa zmieniono tryb nauki, w rozpoczynającym się trzecim tygodniu roku szkolnego. Według danych Ministerstwa Edukacji w całej Polsce takie zmiany dotyczą 174 placówek. Nauczanie zdalne, tylko przez internet, odbywało się w 50 placówkach. W 124 wprowadzono tak zwany model mieszany, gdzie część uczniów jest w szkole, a część – która miała kontakt z osobą zakażoną – w domach. 

Lekcje przez internet odbędą się dziś m.in. w Szkole Podstawowej nr 20 w Radomiu. Tam zakażenie koronawirusem wykryto u księdza, który prowadził lekcje religii. Co najmniej do czwartku część uczniów będzie uczyć się tylko zdalnie.
Dodatni wynik testu – tym razem u ucznia – pojawił się w Szkole Podstawowej Akademii Pitagorasa w Baranowie pod Poznaniem. Osoby z klas od IV do VIII od dziś będą uczyć się z domów.

Kolejny przypadek zakażenia koronawirusem wykryto w szkole średniej w Warszawie. Dodatni wynik testu ma uczeń XXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego. Jego klasa oraz nauczyciele, którzy mieli z nim kontakt, od dziś będą uczyć się zdalnie – informuje reporter RMF FM Michał Dobrołowicz.

Od początku epidemii wyzdrowiało 61 097 chorych, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, a ostatniej doby –  438 pacjentów – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

W szpitalach przebywa 1 972 chorych na COVID-19. Pod respiratorem jest obecnie 87 pacjentów.

Kwarantanną objęto 92 057, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 6 972 osób.

Duże ognisko koronawirusa w prywatnej Szkole Podstawowej nr 2 i LO im. Noblistów Polskich w Krakowie. Według danych z wczoraj w izolacji domowej przebywa 17 osób.

Zakażonych koronawirusem jest 16 pracowników szkoły to między innymi nauczyciele i jedna osoba  spoza szkoły. Na razie zajęcia w placówce zawieszono do piątku.

Osoby zakażone przebywają w izolacji domowej.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 377 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 15 osób. Bilans epidemii wzrósł tym samym do 74 529 zakażeń. Zmarło 2 203 chorych.

Ubiegłej doby wykonano ponad 12,6 tys. testów na obecność koronawirusa – najmniej w ostatnich dniach. Ogółem przebadano dotąd 2 mln 998 tys. 021 próbek pobranych od 2 mln 875 tys. 675 osób.

W niedzielę resort informował o wykonaniu 14,5 tys. testów, w sobotę o 21,1 tys., w piątek 18,6 tys., w czwartek o 18,6 tys. testów, w środę o 23,3 tys., we wtorek o 18,8 tys. testów.

„Największy problem to konieczność zapewnienia przestrzeni tylko dla osób z koronawirusem” – przyznają w rozmowie z RMF FM dyrektorzy szpitali powiatowych. Jutro w życie wejdzie nowy system zabezpieczenia lecznic na czas epidemii.

Trzy przypadki zakażenia koronawirusem stwierdzono w Kolegium Księży Jezuitów w Krakowie. Z tego powodu od poniedziałku do soboty zamknięta dla wiernych jest bazylika przy ul. Kopernika.

Jak zapewniają oo. jezuici, wszystkie zamówione msze św. w najbliższych dniach zostaną odprawione według grafiku. Dla chętnych jest możliwość uczestnictwa z pomocą transmisji internetowej na YouTube: bazylikaserca.pl.

Przypadki koronawirusa stwierdzono w Krakowie także w dwóch zakonach żeńskich. W Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia zakażonych jest w sumie 45 osób, z czego dwie są obecnie hospitalizowane. W związku z wystąpieniem tego ogniska zachorowań na kwarantannie pozostają 53 osoby, a dwie są objęte nadzorem epidemiologicznym.

Wśród sióstr felicjanek zakażonych jest 51 osób, z których 11 wymaga hospitalizacji. Trzy siostry – według informacji sanepidu – są na kwarantannie, a osiem pod nadzorem.

Polska ekipa CCC Team wycofała dwóch zawodników – Łukasza Wiśniowskiego i Szymona Sajnoka z wyścigu Tirreno-Adriatico w związku z podejrzeniem zachorowania na koronawirusa. Pierwszy test w wypadku Wiśniowskiego dał wynik pozytywny.

Łukasz Wiśniowski wycofał się na trasie siódmego etapu po wystąpieniu łagodnych objawów zakażenia. W niedzielny wieczór poddał się szybkiemu testowi, który dał wynik pozytywny. Ekipa oczekuje obecnie na potwierdzenie wyniku testem PCR.

Zgodnie z procedurą z wyścigu został automatycznie wycofany mieszkający z nim w pokoju hotelowym Szymon Sajnok. Przejdzie on również test PCR.

Jak podała w komunikacie ekipa CCC w porozumieniu z zespołem medycznym wyścigu Tirreno – Adriatico, wszyscy pozostali kolarze i personel CCC Team obecni na wyścigu przeszli dwa szybkie testy w niedzielny wieczór i w poniedziałek rano. Wszystkie testy dały negatywne wyniki i drużyna otrzymała od organizatora pozwolenie na kontynuowanie wyścigu.

Z powodu potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem w 12 szkołach i przedszkolach na terenie Dolnego Śląska wprowadzono nauczanie zdalne lub hybrydowe.

Osiem z nich pracuje w systemie hybrydowym, a cztery całkowicie w trybie zdalnym – mówi wicekurator dolnośląski Janusz Wrzal.

Dodał, że najpoważniej sytuacja wygląda w ośrodku leczniczo-wychowaczym dla dzieci w Piszkowicach pod Kłodzkiem. Tam działają dwie placówki oświatowe – specjalna szkoła podstawowa oraz ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy. Obie te placówki zajmują się tymi samymi dziećmi, które przebywają tam przez cały rok – powiedział kurator. Zakażonych jest tam kilkoro dzieci oraz cześć personelu. Zawieszono całkowicie prace obu placówek oświatowych – powiedział wicekurator.

W przypadku innych szkół, w których wprowadzono zdalny lub mieszalnych tryb nauczania, wykryto pojedynczy przypadki zakażeń koronawirusem u nauczycieli lub uczniów.

W szpitalu SPZOZ w Mławie (woj. mazowieckie) pobrano wymazy do badań w kierunku COVID-19 u 32 osób z personelu i 22 pacjentów oddziału internistycznego. Ma to związek z wykryciem koronawirusa u pacjentki, która była wcześniej leczona w placówce. Szpital nie przyjmuje pacjentów na oddział internistyczny.

Szpital SPZOZ w Mławie pracuje normalnie z wyjątkiem oddziału internistycznego. W placówce w ubiegłym tygodniu do odwołania wstrzymano przyjęcia. Pacjentka, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem, trafiła do mławskiego ośrodka z zapaleniem płuc tydzień temu. Aktualnie kobieta przebywa w specjalistycznym szpitalu w Warszawie.

Do 46 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku. Nowe ognisko pojawiło się natomiast w Szpitalu Powiatowym w Chełmży, gdzie stwierdzono osiem zakażeń — poinformował w poniedziałek rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Według stanu na niedzielę, we włocławskim szpitalu zakażenie koronawirusem stwierdzono u 35 osób – 14 pacjentów i 21 pracowników. Wszyscy pacjenci przewiezieni z Włocławka do Grudziądza są w poważnym stanie ze względu na choroby współistniejące.

Nowe ognisko koronawirusa stwierdzono w Szpitalu Powiatowym w Chełmży. Zakażonych jest osiem osób — pięć pacjentów i trzech pracowników lecznicyKierownictwo szpitala w Chełmży ze względu na zakażenia wstrzymało przyjęcia na Oddział Wewnętrzny.

 

Kurator dodała, że wyłącznie ze stacjonarnego nauczania jednej klasy najczęściej okazuje się wystarczającą prewencją.

Najbardziej odległy termin wznowienia zajęć w szkołach to obecnie 25 września. Zamknięte są m.in. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. św. s. Faustyny, Centrum Kształcenia Zawodowego w Olkuszu oraz jedna z prywatnych szkół podstawowych i prywatne liceum w Krakowie.

22 placówki oświatowe w Małopolsce działają obecnie w modelu hybrydowym, z czego trzy przedszkola i cztery szkoły zostały całkowicie zamknięte – poinformowała na poniedziałkowej konferencji prasowej małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Jak podkreśliła, obawy, jakie pojawiały się pod koniec sierpnia w związku z pandemią koronawirusa m.in. o organizację zajęć w szkołach, okazały się bezpodstawne, a uczniowie czują się bezpieczni.

34 dodatkowe łóżka dla małych pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem musiał przygotować szpital im. Bolesława Krysiewicza w Poznaniu. Dyspozycję w tej sprawie wydał Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

To efekt zapowiadanego przez resort zdrowia wprowadzenia trójpoziomowego podziału szpitali. Lecznica w stolicy Wielkopolski znalazła się na drugim poziomie, co oznacza, że będzie musiała przyjmować i leczyć pacjentów zakażonych COVID-19.

Ze względu na koronawirusa, w trzech szkołach podstawowych w Radomiu prowadzone jest nauczanie hybrydowe – poinformował w poniedziałek Janusz Kalinowski z Biura Informacji Prasowej i Publicznej  radomskiego magistratu.

Kształcenie hybrydowe odbywa się w PSP nr 4 przy ul. Wyścigowej, gdzie kilkanaście dni temu koronawirusa stwierdzono u jednej z nauczycielek. Edukacja online będzie obowiązywać do 17 września.

Od nowego roku szkolnego w Radomiu z powodu koronawirusa nauczanie hybrydowe wprowadzono w czterech podstawówkach.

 

Alex

Koordynator projektu

0

Alex

Koordynator projektu

Dodaj komentarz