Pierwsze na świecie zakażenie człowieka wirusem ptasiej grypy H10N3.
Chińska Narodowa Komisja Zdrowia (NHC) potwierdziła, że 41-letni mieszkaniec prowincji Jiangsu zaraził się wirusem ptasiej grypy H10N3. To pierwsze takie zakażenie na świecie, bo szczep był dotychczas niegroźny dla ludzi. Czym grozi nam epidemia ptasiej grypy?
Zakażenie H10N3 w Chinach.
Do szpitala w prowincji Jiangsu trafił 41-letni Chińczyk, po tym, jak kilka dni wcześniej pojawiła się u niego gorączka oraz inne, niepokojące objawy. 28 maja badania potwierdziły, że źródłem infekcji mężczyzny jest ptasia grypa, a konkretnie nieszkodliwy dotychczas dla ludzi szczep H10N3.
NHC przyznało, że to pierwszy taki przypadek na świecie. Obecnie stan pacjenta jest ponoć dobry, a poczynione obserwacje nie wskazują, by wirus miał być zagrożeniem dla kogokolwiek z otoczenia Chińczyka. Chińska Narodowa Komisja Zdrowa neguje, jakoby ptasia grypa H10N3 miała być powodem do obaw.
Ptasia grypa – czym jest?
Ptasia grypa to choroba wywoływana przez wirusa grypy typu A. Jest ostrą chorobą zakaźną, szerzącą się wśród ptaków – zarówno dzikich, jak i hodowlanych. Dotychczas zidentyfikowano ponad 140 szczepów wirusa, przy czym większość to odmiany łagodne, a zaledwie dwa warianty są wysoce patogenne i mogą być źródłem dużej śmiertelności wśród ptactwa.
– Wirusy grypy to wirusy, które występują głównie u ptaków: tak jak nietoperze są rezerwuarem dla koronawirusów, tak ptaki są rezerwuarem dla wirusów grypy. Warianty grypy oznaczane są literami H i N, nawiązującymi do dwóch ważnych białek wirusa – odpowiednio hemaglutyniny i neuraminidazy, podczas gdy cyfry wskazują na kolejne podtypy tych białek – tłumaczy prof. Krzysztof Pyrć, specjalista w zakresie wirusologii i mikrobiologii w rozmowie z WP abcZdrowie.
Podtypy H5N1 i H7N9, bo o nich mowa, to szczepy, które mogą wywołać ptasią grypę także u człowieka, ale rezerwuarem są przeważnie małe i duże ptasie fermy – dotychczasowe badania wskazują, że jedynym źródłem zakażenia dla człowieka są właśnie ptaki.