Covid-19. Ta choroba z nami pozostanie.
Do poradni mogą zgłaszać się nie tylko te osoby, które były objęte domową izolacją. Mogą to być też ci, którzy podejrzewają, że byli chorzy. Objawy, które powinny nas zaniepokoić, to bóle i kłucia w klatce piersiowej, nierówna lub szybka praca serca, duszności czy gorsza wydolność. Można zgłaszać się telefonicznie pod nr telefonu 600 813 600, albo wysłać sms z hasłem „covid„. W ciągu kilku dni pacjent zostanie umówiony na konsultację. Niedługo możliwość rejestracji będzie również dostępna na właśnie powstającej stronie internetowej www.stop-covid.pl
Badania łódzkich specjalistów są pierwszymi tego rodzaju w Polsce, prawdopodobnie też w Europie. Publikację pierwszych doniesień dr Chudzik planuje na wrzesień. Zebrana wiedza będzie służyć lekarzom, którzy z dnia na dzień o Covid-19 dowiadują się coraz więcej. To ważne tym bardziej, że choroba z nami pozostanie.
Myślę, że za jakiś czas zaakceptujemy, że ta choroba jest, nauczymy się lepiej ją rozpoznawać – mówi dr Michał Chudzik. Myślę, że ze pojawią się lepsze testy, które będą szybciej diagnozować chorych. Duże nadzieje pokładamy w szczepionce. Z czasem będziemy jeszcze więcej wiedzieć o możliwych powikłaniach, o tym, kto jest potencjalnie w grupie ryzyka większych powikłań po Covid-19, ale to będzie na stałe jedna z chorób. Moim zdaniem ani nadmierne straszenie, ani lekceważenie nie jest wskazane.
Najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Wiemy, jak wirus się przenosi. Przede wszystkim starajmy się nie zarazić
– apeluje lekarz.
W Łódzkiem poza dwiema, już działającymi poradniami, planowane jest otwarcie kolejnej, w Tomaszowie Mazowieckim. Właśnie na południu województwa zakażeń jest najwięcej.
Alex
Koordynator projektu