Głuchołazy – szpital MSWiA – rehabilitacja po COVID-19

Głuchołazy – szpital MSWiA – rehabilitacja po COVID-19

W czerwcu tego roku WHO opublikowało broszurę, w której są zawarte informacje i rady mają wspomóc samodzielny powrót do pełnej sprawności, a także uczulić na niepokojące, nawracające objawy. W języku polskim można ją znaleźć na stronie Krajowej Izby Fizjoterapeutów (KIF).

W przypadku nawrotu duszności można wyprobować jedną z techniki oddychania, która pomoże się zrelaksować oraz odzyskać kontrolę nad oddechem:

  • Usiądź w wygodnej pozycji z podparciem.
  • Połóż jedną dłoń na klatce piersiowej, drugą na brzuchu.
  • Zamknij oczy, jeśli dzięki temu łatwiej się zrelaksujesz (lub pozostaw otwarte) i skoncentruj się na swoim oddechu.
  • Powoli wykonuj wdech przez nos (lub usta, jeśli nie możesz oddychać przez nos) i wydychaj powietrze ustami.
  • Podczas wykonywania oddechów poczujesz, że dłoń na brzuchu unosi się wyżej niż dłoń na klatce piersiowej.
  • Postaraj się wkładać w oddychanie minimalną ilość wysiłku i dbaj o to, aby wykonywane przez Ciebie oddechy były powolne, spokojne i płynne.

Rehabilitacja po COVID-19

Wielu ekspertów już prognozuje, że rehabilitacja osób, które przeszły COVID-19 może niebawem się stać nowym nurtem w medycynie. Brakuje jeszcze spójnych wytycznych światowych organizacji i badań wyraźnie opisujących długotrwałe następstwa choroby, jednak już w niektórych krajach pojawiają się pierwsze takie ośrodki.

W Polsce pierwszy pilotażowy ośrodek, który zajmuje się rehabilitacją osób po COVID-19 powstał w szpital MSWiA w Głuchołazach. Równolegle naukowcy prowadzą badania nad długotrwałymi skutkami choroby.

Chorych będzie czekał w ośrodku cykl zabiegów obejmujący pięć procedur. Są one skierowane na poprawienie wydolności wysiłkowej i krążeniowej oraz psychicznej, ponieważ duża część ozdrowieńców, ma problemy z koncentracją, odczuwa spowolnienie czy ma poczucie zagubienia.

Z rehabilitacji korzystają osoby, które przebyły COVID-19 i uzyskały skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Czas trwania rehabilitacji leczniczej wynosi maksymalnie 21 dni.

 

Alex

Alex

Koordynator projektu

0

Alex

Koordynator projektu

Dodaj komentarz