Praca w domu – jak być produktywnym?

Praca w domu – jak być produktywnym?

Dla wielu osób praca w domu stała się w ostatnim czasie przywilejem. Nie zmienia to jednak, że może przysparzać wielu problemów, szczególnie na samym początku. Pomimo wielu zalet, warto zdawać sobie również sprawę z wyzwań, które za sobą niesie. Kluczem do sukcesu może okazać się prawidłowa organizacja własnej pracy. W artykule przedstawiamy 6 sprawdzonych wskazówek, które pomogą przezwyciężyć ewentualne trudności.  

Praca w domu: jak zwiększyć produktywność?

Praca zdalna, jako alternatywa dla pracy w biurze, ma wiele zalet. Wiele osób pracujących w trybie home office docenia większą swobodę w zarządzaniu własnym czasem. Do innych atutów należy także nietracenie czasu na dojazdy oraz brak wymagań co do określonego ubioru. Produktywność pracy zdalnej to jednak efekt, który można osiągnąć dzięki odpowiedniej samodyscyplinie oraz zorganizowaniu, co początkowo może wydawać się trudne. W domu mierzymy się z dużo większą ilością rozpraszających bodźców, co negatywnie wpływa na naszą koncentrację. Problemy w skupieniu mogą być związane z obecnością pozostałych domowników czy innymi obowiązkami domowymi.

Aby praca w domu dawała pożądane efekty, trzeba przede wszystkim ustalić bardzo konkretny plan działania. Po pierwsze, dobrym pomysłem zapisywanie określonych obowiązków na każdy dzień oraz ustalenie stałych godzin pracy. Taka regularność pozwoli na wykonanie wszystkich zadań w terminie oraz, jeżeli istnieje taka konieczność, kontakt ze współpracownikami w ich godzinach pracy. Po drugie, pracując z domu, równie ważne jest zaplanowanie czasu wolnego. Bardzo łatwo jest popaść w niezdrowy nawyk pracowania przez cały dzień i spędzania tego czasu z otwartym laptopem. Dobrze jest poświęcić swój czas na hobby, sport oraz spotkania z bliskimi osobami. Pozwoli to utrzymać balans między życiem prywatnym a zawodowym. 

Produktywność w pracy zdalnej: organizacja przede wszystkim

Kolejnym dobrym nawykiem, który może pomóc w efektywnej pracy w domu, jest utrzymywanie porządku w miejscu pracy. Nieład na biurku może utrudniać skoncentrowanie się. Przez to wykonanie prostych obowiązków zajmuje dużo więcej czasu, a produktywność w pracy zdalnej jest dużo niższa. Kolejnym, czwartym punktem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu samodyscypliny. W tej kwestii z pomocą może przyjść technologia. Warto zainteresować się różnorodnymi istniejącymi aplikacjami, które pomagają w skupieniu się oraz ćwiczą wytrwałość. Stosowane techniki zazwyczaj opierają się na ciekawych wizualizacjach oraz stosują systemy wynagradzania. Interaktywne metody zachęcają do podejmowania się intensywnej pracy, motywując do wykonania zaplanowanych celów.

Następnym sposobem jest wyznaczenie konkretnego miejsca w mieszkaniu, które stanie się nowym biurem. Trudno jest uniknąć rozproszenia, jeżeli przy tym samym stole jemy posiłki, pomagamy dzieciom w odrabianiu lekcji, rozmawiamy z najbliższymi oraz pracujemy. Jeżeli nie jesteś w stanie wygospodarować osobnego pokoju, które stanie się nowym biurem, warto wybrać, chociaż konkretny stolik i krzesło. To zdecydowanie szybciej pozwoli skoncentrować się na pracy. Jest to jednocześnie dobry sposób na rozdzielenie przestrzeni prywatnej od sfery pracy.

Praca w domu: realistyczne podejście do planowania

Dla utrzymania odpowiedniej równowagi oraz poczucia komfortu psychicznego dobrze jest czasami zmienić otoczenie. Zwykle wystarczy wyjście po zakupy, spacer po lesie lub zwyczajnie przejście do sąsiedniego pokoju. Związany jest z tym punkt szósty – warto poświęcić trochę czasu na aktywność fizyczną oraz spotkania ze znajomymi, żeby zachować balans oraz dać umysłowi odetchnąć od intensywnego trybu pracy w domu. Home office może stwarzać wiele nowych, niedoświadczanych wcześniej trudności. Z tego powodu tak ważne jest wypracowanie własnych sposobów, które pomogą przezwyciężać te problemy i zwiększyć produktywność w pracy zdalnej.

Początki w takim odmiennym trybie pracy mogą być bardzo trudne, a na pewnym etapie wydawać się niemożliwe do przezwyciężenia. Jednak z odrobiną samodyscypliny i wytrwałości można osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty w stosunkowo krótkim czasie. Wiele osób, które zadają sobie pytanie o to, jak być produktywnym, zaznacza, że mając możliwość pracy zdalnej, warto wykorzystać wszystkie możliwości, które daje. Oznacza to elastyczne zarządzanie swoim czasem oraz przestrzeń do realizacji własnych zainteresowań

0

Dodaj komentarz