Skupienie w pracy w domu

Skupienie w pracy w domu

Wyobrażenie o pracy zdalnej we własnym domu często zupełnie się zmienia po pierwszych kilku tygodniach. Zamiast ogromnej swobody i łatwości w znajdowaniu czasu na swoje hobby wiele osób doświadcza trudności w koncentracji. W efekcie często spędzają całe dnie przed komputerem, nie realizując jednocześnie zamierzonych efektów. Pomimo tego, że skupienie w pracy w domu nie należy do najłatwiejszych zadań, istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc przezwyciężyć ten problem. 

Skupienie w pracy w domu – jak to zrobić?

Na początku warto się przede wszystkim zastanowić, dlaczego doświadczamy trudności ze skupieniem w pracy w domu. Jest to bardzo indywidualna kwestia, a poznanie przyczyn problemu może pomóc go rozwiązać. W zależności od tego, czy osoba ma problem z planowaniem i zarządzaniem własnego czasu, czy opiekuje się małym dzieckiem i bierze na siebie za dużo obowiązków – koncentrację można podnieść na wiele sposobów. Skupienie w pracy jest kluczowym elementem, który pozwoli czerpać wszystkie korzyści z trybu zdalnego. Należą do nich większa swoboda, brak konieczności tracenia czasu na dojazdy, niej sformalizowany dress code, a do tego szansa na spędzenie większej ilości czasu z rodziną.

Wskazówki – praca w domu

Poniższe sposoby, powinny pomóc znaleźć odpowiedź na pytanie, jak skupić się na pracy w domu. Warto już w tym momencie dodać, że niektóre zmiany potrzebują czasu, a ich efekty będą widoczne dopiero po kilku tygodniach. Ćwiczenie koncentracji i regularności jest bardzo wymagające i wiele osób ma z tym problem. Jednak z wystarczającą dozą samodyscypliny i motywacji, można wiele zdziałać. 

  • Zaplanuj przerwy w swojej pracy

Pomimo napiętego grafiku przerwy w pracy są obowiązkowe. Efektywny odpoczynek przynosi wspaniałe rezultaty i pozytywnie wpływa na wydajność. Możesz poświęcić ten czas na aktywność fizyczną, spacer z psem albo telefon do bliskiej osoby. 

  • Oddziel przestrzeń pracy od przestrzeni osobistej

W skupieniu w pracy w domu pomaga także wyraźne oddzielenie miejsca i czasu pracy od innych aktywności. Mieszanie się obowiązków zawodowych z życiem prywatnym oraz realizacją własnych pasji niestety rzadko się. 

  • Skupienie w pracy w domu: porozmawiaj z domownikami

Zawsze warto wytłumaczyć członkom rodziny lub współlokatorom o swoich potrzebach, związanych z tym trybem pracy. Jasna komunikacja sprawi, że wszyscy będą wiedzieli, w jakich sytuacjach możemy zająć się wspólnymi aktywnościami, a kiedy lepiej nie przeszkadzać. Ma to szansę oszczędzić wielu kłótni i oczywiście niepotrzebnego wybijania się z rytmu. 

  • Miejsce przyjazne skupieniu

W mieszkaniu istnieje wiele rozpraszaczy, które ułatwiają szybką dekoncentrację. Włączony telewizor lub radio, bałagan na biurku lub gotujący się obiad to tylko niektóre z nich. Dostosowanie warunków pracy do swoich potrzeb obejmuje zazwyczaj uprzątnięcie biurka, przygotowanie sobie wcześniej szklanki wody lub herbaty i pracować w dobrze oświetlonym miejscu. Dobrze działa także przebranie się z pidżamy, ponieważ mocno wpływa to na nasze samopoczucie. 

  • Zaplanuj koniec pracy

Skupienie się na pracy w domu można zwiększyć również za pomocą odpowiedniej motywacji. Definitywne odejście od komputera o ustalonej godzinie ma szansę zachęcić do skupionej pracy. Takie podejście pomoże utrzymać balans między pracą zdalną a życiem prywatnym. Niektóre osoby wprowadzają nawet specjalny rytuał, który pomaga im w dokończeniu zadań. Dobrym pomysłem może być zaparzenie ulubionej herbaty na pół godziny przed planowanym końcem dnia.

Podsumowanie: skupienie w pracy w domu

Pomimo tego, że praca zdalna pozwala na wiele nowych możliwości, wiąże się także z pewnymi wyzwaniami. Na początku kwestie – takie jak skupienie w pracy w domu – mogą się wydawać niemalże niemożliwe do pokonania. W związku z tym warto jak najwcześniej wypracować samodzielne metody, które pomogą w ich przezwyciężeniu.  

0

Dodaj komentarz