W zakładce: walka z fake newsami będziemy dementować nieprawdziwe informacje na temat szczepionek. Zostanie ona na bieżąco aktualizowana. W celu znalezienia informacji o szczepionce korzystajmy ze sprawdzonych źródeł – np. gov.pl/szczepimysie lub szczepienia.pzh.gov.pl.
Jeżeli znalazłeś niepokojące treści w internecie, które uważasz za fake newsy, zgłoś je nam koniecznie przez prosty formularz. Wystarczy, że prześlesz nam link do miejsca, gdzie pojawiają się nieprawdziwe i wprowadzające w błąd informacje.
Zacznijmy od podstawowej kwestii – szczepionka jest bezpieczna. Zanim trafi na rynek, musi uzyskać pozwolenie na dopuszczenie do obrotu. W przypadku tej grupy produktów wymagania są niezwykle wyśrubowane. W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu przez Europejską Agencję Leków procedury scentralizowanej.
Ocena ryzyka dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego. Rygorystyczne wymagania dotyczące badań skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek są większe niż w odniesieniu do innych produktów leczniczych. Celem jest jak najszybsze zapewnienie dostępności skutecznego i bezpiecznego produktu do walki z pandemią. W przypadku szczepionki na COVID-19 skrócono terminy administracyjne. Ale te ułatwienia nie obniżają obowiązujących wymogów.
Umowy o wczesnym zakupie szczepionek były zawierane przez państwa członkowskie Unii Europejskiej z Komisją Europejską. KE bierze pod uwagę wszelkie dane dotyczące jakości, bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki w momencie negocjacji umowy. Jeśli jakaś szczepionka nie spełnia wysokich standardów, zostaje eliminowana przez Komisję. Umowy o wczesnym zakupie, uzależniają końcowy zakup od otrzymania dostępu na obrót szczepionki w Unii Europejskiej.
Nieprawdziwe informacje – dementujemy!
Żródło:
Ministerstwo Zdrowia