Jak najlepiej żyć z kwarantanną?

Jak najlepiej żyć z kwarantanną?

Kwarantanna pomaga innym. Pomagasz zmniejszyć możliwość zachorowania innych. Wykazujesz zbiorową odpowiedzialność społeczną poprzez swoje altruistyczne działania. Jeśli tak myślisz, będziesz w stanie zachować szacunek do siebie i zapobiegać piętnowaniu. Po zakończeniu okresu kwarantanny inni ludzie powinni o tym pamiętać i nie trzymać się z daleka od tych z was, którzy wykonali ten obowiązek.

Bądź aktywny, ustalaj procedury.

Działania, rutyna i struktura nadają kształtowi dnia i przewidywalności oraz zniechęcają do bezradności. W niepewnej sytuacji zapewnia stabilność i bezpieczeństwo. Ćwiczenia fizyczne, higiena osobista, posiłki w regularnych porach i inne regularne czynności przyczyniają się do porządku i struktury w nowej i niejasnej sytuacji.

Kontakt społeczny jest ważnym działaniem.

Media społecznościowe pozwalają czatować i widzieć innych za pośrednictwem Facebooka, Skype i innych mediów społecznościowych. Ten kontakt społeczny staje się szczególnie ważny podczas kwarantanny. „Pozostać w kontakcie”! Upewnij się, że jest to stały punkt w twoim codziennym harmonogramie.

Przejmij kontrolę nad niepokojącymi myślami.

Niepokojące myśli o stanie infekcji są czymś normalnym. Jeśli takie myśli zajmują dużo miejsca, możesz spróbować je lepiej kontrolować. Rozproszenie zmniejsza zamieszanie. Oglądaj filmy lub seriale na tabletach lub telewizorach, graj w gry wideo, rób krzyżówki, Sudoko itp. Lub korzystaj z Facetime / Skype, aby rozmawiać z innymi, nie dopuszczając, aby koronawirus był głównym tematem.

Możesz także odłożyć swoje zmartwienie.

Zrób miejsce na określony czas (10-20 minut), w którym możesz się martwić, ile chcesz. Kiedy pojawiają się zmartwienia poza tym czasem, możesz powiedzieć sobie: „Jest to coś, o czym warto pomyśleć w czasie mojego zmartwienia, nie teraz.” Jeśli będzie to powtarzane wystarczająco często, ten proces myślowy stanie się automatyczny. Nie planuj zmartwień późno w nocy. Jeśli pojawią się zmartwienia, nie denerwuj się, po prostu powtórz, że pomyślisz o nich w swoim czasie zmartwień.

Wystarczy kilka aktualizacji wiadomości dziennie.

Wiemy od tych, którzy doświadczają tragedii, że zbytnie spędzanie czasu na oglądaniu lub czytaniu wiadomości wpływa na nich negatywnie. Jeśli będziesz chronić się przed ciągłym sprawdzaniem mediów pod kątem wiadomości o wirusie, łatwiej ci będzie zachować spokój. Wystarczy regularna codzienna aktualizacja z wiarygodnego źródła.

 

Atle Dyregrov Ph.D.

Atle Dyregrov
Profesor, dr filozof
Specjalista psychologii klinicznej,
Klinika psychologii kryzysowej, Bergen, Norwegia

0

Dodaj komentarz