Iwona Manikowska:”Covid-19 w branży beauty”

Iwona Manikowska:”Covid-19 w branży beauty”

O tym, jak usługi kosmetyczne i fryzjerskie są ważne dla społeczeństwa przekonaliśmy się wówczas, gdy zostały one zabronione. Nie jest tajemnicą, że schludny wygląd wpływa na samopoczucie, które teraz dodatkowo było nadszarpnięte przez ogólny strach, niepokój, niewiedzę i konieczność izolacji społecznej. Gdy zapytano Polaków o to, na co najbardziej czekają po pandemii, aż 58,4% respondentów odpowiedziało, że na wizytę u fryzjera lub kosmetyczki (sondaż IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów).

 

Nie da się ukryć, że pandemia koronawirusa zmieniła codzienność każdego z nas – różnego rodzaju ograniczenia, nakazy, zamknięte szkoły, ale także utrata pracy. Ten stan to dla wielu biznesów “być albo nie być”. Tyczy się to także branży beauty, która miała problemy jeszcze przed koronawirusem – według danych Krajowego Rejestru Długów w ciągu ostatnich 3 lat jej zadłużenie znacznie wzrosło. Pod koniec marca 2020 sięgało ono 37,7 milionów złotych. Do tego w wyniku obostrzeń zostało zamkniętych aż 130 tysięcy salonów (SPA, tatuażu, masażu, kosmetycznych, fryzjerskich). Tym samym prawie pół miliona osób straciło możliwość zarabiania. Część z nich zbankrutowała, niektóre starają się przetrwać. Sytuacji nie poprawiał fakt, że zakazano także wizyt domowych. Nie każdy zgodził się także na obniżenie czynszów (w praktyce zyskały to tylko lokale miejskie, których jest niewiele).

 

W sieci pojawiła się także akcja #ChceDoSalonu. Jej celem jest zwrócenie uwagi na to, ile firm zostało zamkniętych od 1 kwietnia (lub 14 marca w przypadku salonów znajdujących się w galeriach handlowych). Ale także promowanie bezpiecznego i rozważnego powrotu do pracy z klientami. Jej założyciele zwracają uwagę na to, że:

  • Specjaliści beauty są bardzo dobrze przygotowani do radzenia sobie z zagrożeniem. Lepiej niż jakakolwiek inna branża niemedyczna. Procedury higieniczne i dezynfekcyjne są znane, a salony mają wiedzę, jak zwiększyć bezpieczeństwo swoje i klientów.
  • Usługi beauty są ważne dla społeczeństwa. Wygląd i kondycja ciała ma kluczowe znaczenie dla samopoczucia, higieny oraz zdrowia.
  • Nie da się domowymi sposobami zastąpić profesjonalnych usług beauty.
  • Obecny stan prawny sprawia, że firmy, które pozostają zamknięte już wkrótce będą musiały zakończyć działalność.

 

W ramach akcji osoby z branży beauty odbywały szkolenia i webinary, których celem było przygotowanie ich do ponownej pracy z klientem po zniesieniu obostrzeń.

 

Pandemia koronawirusa to dla nas wszystkich sprawdzian z empatii i solidarności. Jesteśmy w tym razem i powinniśmy trzymać się razem. Od samego początku moje założenie było takie, żeby utrzymać osoby współpracujące.Nadal pomimo kryzysu zapewniać im zlecenia. Angażować we wspólne wyzwania w nowej rzeczywistości i razem pracować nad tekstami na bloga. Bardzo zależało mi na tym aby przesyłać nowe zlecenia i zapewnić regularne dochody innym z którymi sama od wielu lat współpracuję.

 

W sieci pojawiło się kilka pięknych zdań, które mają być słowami Steve’a Jobsa na łożu śmierci:

 

“W tej chwili, leżąc na łóżku, chory i pamiętając całe życie, zdaję sobie sprawę, że całe moje uznanie i bogactwo, które posiadam, jest bez znaczenia w obliczu zbliżającej się śmierci. Możesz wynająć kogoś, kto będzie dla ciebie prowadził samochód, zarabiać dla ciebie – ale nie możesz wynająć kogoś, kto poniesie za ciebie chorobę.

Z wiekiem jesteśmy mądrzejsi i powoli zdajemy sobie sprawę, że zegarek o wartości 30 USD lub 300 USD – oba pokazują ten sam czas. Niezależnie od tego, czy prowadzimy samochód o wartości 150 000 USD, czy samochód o wartości 2000 USD – droga i odległość są takie same, dotrzemy do tego samego miejsca docelowego. Jeśli pijemy wino o wartości 300 USD lub wino o wartości 10 USD i tak wypijemy je.”

 

Pięć niezaprzeczalnych faktów:

  1. Nie wychowuj swoich dzieci, aby były bogate. Naucz je, aby były szczęśliwe – Więc kiedy dorosną, będą znać wartość rzeczy, a nie ich cenę.
  2. Traktuj swoje jedzenie jak lekarstwo, w przeciwnym wypadku lekarstwo będzie twoim jedzeniem.
  3. Kto cię kocha, nigdy cię nie opuści, nawet jeśli ma 100 powodów, by się poddać. Zawsze znajdzie jeden powód, aby zostać.
  4. Jeśli chcesz iść szybko – idź sam! Ale jeśli chcesz iść daleko – idź razem.
  5. Życia nie kupisz za pieniądze, ale warto być dobrym człowiekiem, i szanować innych.

 

 

Musimy pamiętać, że medycyna estetyczna czy szeroko rozumiana branża beauty cały czas stykała się ze zwiększonym zagrożeniem epidemiologicznym. Nawet w czasach przed pandemią mieliśmy kontakt z różnymi bakteriami i wirusami – nie tylko koronawirusem można się zarazić. W Polsce jest około 700 tysięcy osób będących nosicielami HCV (wirusa zakażenia wątroby typu C). Większość nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

 

My – lekarze, pielęgniarki, kosmetyczki, fryzjerzy, masażyści, tatuatorzy mamy kontakt z różnymi ludźmi. Często także z krwią. Zawsze musimy spełniać najwyższe standardy. Mamy odpowiednią wiedzę na temat zasad antyseptyki, dezynfekcji, używania sprzętu wielorazowego itp.

 

Zasady korzystania z usług fryzjera i kosmetyczki podczas pandemii koronawirusa:

  • telefoniczne zapisy na wizytę;
  • zgłaszanie się do salonu na konkretną godzinę (punktualność zapobiega kumulowaniu się osób w poczekalni);
  • konieczność dezynfekowania rąk przed wejściem do salonu;
  • obowiązek zasłaniania nosa i ust (gdy zabieg na to pozwala) oraz noszenia jednorazowych rękawiczek;
  • zakaz przyjmowania osób z objawami przeziębienia oraz powracających z zza granicy (możliwość przełożenia terminu);
  • używanie jednorazowych akcesoriów (np. ręczników papierowych do suszenia włosów);
  • zachowanie odległości minimum 1,5 metra między stanowiskami.

 

Długie godziny noszenia maseczki ochronnej mogą przyczynić się do pogorszenia stanu skóry. Najczęstszymi objawami są: zaczerwienienie, wypryski, podrażnienie, otarcia naskórka. Uszkodzona zostaje także naturalna bariera ochronna skóry. Dlatego konieczne jest przestrzeganie kilku ważnych zasad:

  • wybieranie maseczek ze 100% bawełny,
  • częste zmienianie maseczek,
  • zrezygnowanie z makijażu pod maseczką,
  • stosowanie delikatnych kosmetyków do pielęgnacji (zwłaszcza nawilżanie),
  • dokładne oczyszczanie twarzy dwa razy dziennie,
  • stosowanie maseczek regeneracyjnych (np. 2 razy w tygodniu),
  • odpowiednie nawodnienie organizmu.

 

 

Iwona Manikowska

Iwona Manikowska

Certyfikowany lekarz specjalista

medycyny estetycznej Happy Clinic 

 

0

Dodaj komentarz