Oksford – kolejna przymiarka do szczepionki   

Oksford – kolejna przymiarka do szczepionki   

Oto pojawiły się obiecujące wiadomości w światowym wyścigu o opracowanie szczepionki, która odeprze koronawirusa. Instytut Jennera na Uniwersytecie Oksfordzkim oświadczył, że posiada już lek,  który wydaje się działać na zwierzętach laboratoryjnych i jest gotowy do przetestowania jego skuteczność u ludzi, jeśli organy regulacyjne wyrażą na to zgodę. Przedstawiciel instytutu stwierdził, że zostały zakończone badania nad ubocznymi skutkami szczepionki. Dały one pozytywne wyniki.

Naukowcy  udowodnili w ubiegłym roku jej skuteczność  podczas prób szczepionki do walki z MERS, chorobą układu oddechowego wywołaną przez blisko spokrewnionego wirusa. To pozwoliło instytutowi przejść dalej w badaniach i zaplanować testy nowej szczepionki Covid-19 na ponad 6000 ludzi do końca maja, mając nadzieję, że pokażą nie tylko, że jest to bezpieczne, ale także, że działa.

Naukowcy z Rocky Mountain Laboratory w Montana w National Institutes of Health osiągnęli bardzo dobre wyniki, gdy w zeszłym miesiącu wypróbowali szczepionkę Oxford na sześciu małpach makaków rezus. Zwierzęta następnie poddano działaniu dużych ilości koronawirusa. Po ponad czterech tygodniach wszystkie sześć nadal było zdrowych.„Makak rezus jest prawie najbliższą rzeczą dla ludzi” – powiedział Vincent Munster, badacz, który przeprowadził test. Odporność  małpy nie gwarantuje, że szczepionka ochroni ludzi, ale jest to zachęcający znak. Jeśli próby z maja zakończą się powodzeniem, a organy regulacyjne udzielą natychmiastowej zgody, naukowcy z Oksfordu twierdzą, że do września mogą mieć kilka milionów dawek szczepionki przed innymi projektami szczepionkowymi.

„To bardzo, bardzo szybki program kliniczny” – powiedział Emilio Emini z Fundacji Billa i Melindy Gatesów, który pomaga sfinansować wiele konkurujących ze sobą działań.Wszystko w genach: Instytut Jennera nie stosuje klasycznego podejścia do używania osłabionej wersji patogenu chorobowego. Zamiast tego jego podejście zaczyna się od innego znanego wirusa, neutralizuje go, a następnie modyfikuje genetycznie, aby skłonić organizm do wytworzenia odpowiednich przeciwciał dla Covid-19. Naukowcy pierwotnie opracowali technologię, dążąc do opracowania szczepionki przeciwko malarii, która jest wywoływana przez pasożyta. Nie ma tam jeszcze sukcesu. Ale kiedy pomysł zapożyczono po MERS, zadziałał dobrze.

0

Emilia

Naczelna

Dodaj komentarz