Prof. Leszek Czupryniak podkreśla, że ciężkie powikłania nie grożą wszystkim cukrzykom.
– Mówienie, że cukrzyca sama w sobie jest zagrożeniem, to duże uproszczenie. Jeśli cukrzyca jest dobrze kontrolowana, a pacjent ma wyrównany poziom cukru, przyjmuje leki i pilnuje diety, jego stan zdrowia nie różni się znacząco od stanu osoby zdrowej – podkreśla prof. Czupryniak. – W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby, które żyją z hiperglikemią, osoby starsze i obciążone innymi chorobami wynikającymi z cukrzycy — podkreśla ekspert.
Zdaniem prof. Czupryniaka podczas pandemii szczególnie ważne jest, aby cukrzycy trzymali się zdrowej diety i dbali o swój stan psychiczny.
Pandemia koronawirusa okazała się szczególnie niekorzystna dla cukrzyków, ponieważ jest to choroba, w której szczególne znaczenia odgrywa stan emocjonalny chorego. Wielu naszych pacjentów decyduje się na izolację, bo są świadomi ryzyka powikłań. Siedzą w domu, więcej jedzą, mniej się ruszają albo zaczynają popadać w przygnębienie, bo są odcięci od swoich bliskich. To wszystko powoduje stres, a ten – podwyższa poziomu cukru we krwi – podkreśla diabetolog.
Jak cukrzycy powinni się chronić przed zakażeniem COVID-19?
Zalecane środki ostrożności dla osób chorujących na cukrzycę są podobne do tych, które są stosowane w przypadku grypy i obejmują przede wszystkim częste mycie rąk mydłem i ciepłą wodą, przy kichaniu i kaszlu zakrywanie twarzy, unikanie zgromadzeń, ograniczenie przebywania w miejscach publicznych i zachowanie bezpiecznej odległości od rozmówcy (nie mniej niż 1-1,5 m), odkażanie telefonów komórkowych, unikanie dotykania nieumytymi rękoma twarzy, rezygnacja z podróży.
Natomiast jeśli COVID-19 rozprzestrzenia się w społeczności bliskiej osobie z cukrzycą, powinna ona zastosować dodatkowe środki ostrożności – zostać w domu i przygotować plan na wypadek ewentualnego zachorowania.
Eksperci z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego zalecają również, aby mieć pod ręką:
- numery telefonów do lekarzy i zespołu terapeutycznego, apteki oraz ubezpieczyciela,
- listę leków i ich dawki,
- produkty zawierające cukry proste (napoje gazowane, miód, dżem, galaretki) na wypadek hipoglikemii i dużego osłabienia spowodowanego chorobą, które utrudnia normalne przyjmowanie pokarmów,
- zapas insuliny na tydzień do przodu na wypadek choroby lub braku możliwości wykupienia kolejnej recepty,
- płyn dezynfekujący na bazie alkoholu i mydło do mycia rąk,
- glukagon i testy paskowe do badania stężenia ciał ketonowych w moczu.
Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia na cukrzycę choruje w Polsce ok. 3 mln Polaków.
Alex
Koordynator projektu