Trening w domu – jak dobrać plan?

Trening w domu – jak dobrać plan?

Chcesz zrzucić kilka kilogramów lub wyrzeźbić brzuch? Możesz to zrobić w domu! Aktywność fizyczna jest nie tylko ważnym elementem w procesie dbania o zdrowie – pomaga zachować dobrą kondycję i sprzyja w utrzymaniu dobrego samopoczucia. Trening w domu to nie tylko świetna alternatywa, ale w obecnej sytuacji również konieczność. Pamiętajmy jednak, że do ćwiczenia w domu powinno się odpowiednio przygotować. Jak? Odpowiedzią na to pytanie jest utworzenie dobrego planu treningowego.

Trening w domu: odpowiednie podejście to podstawa

Dobry plan treningowy powinien być ułożony przede wszystkim w przemyślany sposób, by po kilku ćwiczeniach nie stracić zapału. Zbyt duża ilość powtórzeń, za długie serie lub za bardzo wyczerpujące treningi, jak na naszą kondycję, potrafią skutecznie zniechęcić do podejmowania aktywności. Dlatego na początku warto ułożyć plan dostosowany do naszych możliwości, a następnie stopniowo zwiększać ilość powtórzeń, bądź wydłużać czas naszego treningu.

Sport w domu – co wybrać?

W dobie Internetu niekwestionowanym plusem jest możliwość znalezienia ćwiczeń, które będą odpowiadały naszym zainteresowaniom. Dodatkowo nie ma też konieczności posiadania profesjonalnego sprzętu i zamieniać swojego domu w siłownię. Plan treningowy nie musi zawierać ćwiczeń składających się z wyciskania sztangi, czy podnoszenia hantli. Można wykorzystywać różne filmiki z zakresu fitness, układy taneczne czy zumbę.

Trening w domu – podstawy planu

Tworząc swój własny plan treningowy, trzeba zacząć przede wszystkim od tego, co nas interesuje. Nie ma przecież nic gorszego, niż przymusowe wykonywanie ćwiczeń. Nie tylko nie będą dawały nam satysfakcji, ale przy okazji bardzo szybko ostudzą nasz zapał. Następnie musimy zadać sobie pytanie – co chcemy osiągnąć poprzez ćwiczenia? Czy zależy nam na zrzuceniu paru kilogramów, wyrobieniu tkanki mięśniowej, zwiększeniu wydolności, a może na wzmocnieniu mięśni? Do każdego z wymienionych powodów powinno się dobierać inną aktywność fizyczną.

Układając plan, mamy możliwość dostosowania ćwiczeń w domu pod względem efektów, jakie pragniemy uzyskać. Dla osób, które chcą schudnąć lub poprawić kondycję, najlepsze będą treningi opierające się na ćwiczeniach angażujących wiele grup mięśniowych. Ważne jest zachowanie podwyższonego pulsu, czyli cardio lub HIIT. Tym, którym zależy na wyrzeźbieniu ciała, zdecydowanie przydadzą się ćwiczenia z obciążeniem. Wzmocnienie mięśni (przede wszystkim kręgosłupa i brzucha, odpowiadających za poprawną posturę) to ćwiczenia bazujące na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych elementów ciała, skutkujące zwiększeniem ich wytrzymałości.

Jak ułożyć plan treningowy?

Kiedy wiemy już, jakie ćwiczenia nas interesują, powinniśmy zacząć od wygospodarowania odpowiedniej ilości czasu. By osiągnąć efekty, treningi w domu muszą być wykonywane regularnie, ale z przynajmniej jednodniową przerwą, aby nasz organizm miał szansę się zregenerować po wysiłku. Nie powinno się ćwiczyć codziennie, szczególnie na początku przygody z aktywnością w domu.

Gdy mamy już wybrane dni, w których będziemy ćwiczyć, warto obrać konkretną porę tak, by na czas ćwiczeń nic nam nie przeszkadzało i żebyśmy w spokoju mogli wykonać trening. Ważnym elementem, który należy ująć w swoim planie treningowym, jest rozgrzewka. Pozwoli ona rozruszać mięśnie i zapobiegnie ewentualnym urazom w przypadku intensywnych ćwiczeń.

By nie doprowadzić do znudzenia aktywnością, warto przygotować sobie np. kilka filmików i wykonywać je naprzemiennie. Można również zwiększać intensywność z każdym dniem treningowym, pamiętając jednak, by po najbardziej intensywnym dniu zrobić sobie przynajmniej jeden dzień przerwy. Plan powinien być ułożony, chociaż na kilka tygodni, aby faktycznie zaczęły pojawiać się pożądane efekty.

Skoro wiemy już, co chcemy ćwiczyć i kiedy będziemy to robić, nie pozostaje nic innego, jak zacząć! Odpowiednio ułożony plan pozwoli nam na stworzenie dyscypliny i nie zniechęci do podejmowania aktywności.

 

0

Dodaj komentarz