Zdrowie psychiczne a koronawirus

Zdrowie psychiczne a koronawirus

Okres epidemii koronawirusa, to czas, w którym nasze zdrowie psychiczne zostało wystawione na próbę. Wciąż zwiększająca się liczba zachorowań, czy dane dotyczące niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, działają destrukcyjnie na zachowanie równowagi psychicznej. Coraz więcej osób popada w stany długotrwałego stresu, które mogą mieć związek z występowaniem zaburzeń psychicznych w późniejszym czasie, takich jak depresja, czy zaburzenia lękowe. Zdrowie psychiczne a koronawirus – podpowiadamy w dzisiejszym artykule, jak nie zwariować w czterech ścianach. 

Ogranicz wiadomości i wpływ mediów

Oczywiście regularne śledzenie zmian w funkcjonowaniu społecznym jest niezwykle ważne, jednak i tutaj należy zachować odpowiedni umiar. Rozprzestrzenianie się wirusa powoduje ciągły wzrost liczby zakażonych osób, a przy tym zgonów oraz wyzdrowień. Statystyki pokazujące wzrost powodują ciągłe napięcie i stres wywołane zamartwianiem się o losy swoje i bliskich, ale także tym, jak będzie wyglądała nasza niedaleka przyszłość. 

Kolejną ważną kwestią mającą wpływ na zdrowie psychiczne a koronawirus jest rozprzestrzenianie się nieprawidłowych informacji, które przyciągają odbiorców poprzez ciekawy i często kontrowersyjny nagłówek. Jeśli czujemy ciągłe napięcie związane z przestrachem, postarajmy się ograniczyć czas na sprawdzanie wiadomości. Możemy ustalić sobie przykładowo pół godziny dziennie, kiedy czytamy informacje z mediów. Na czas pracy czy czasu wolnego, wyłączmy też powiadomienia w naszych telefonach, aby nie rozpraszać się wciąż przychodzącymi wiadomościami. 

Zdrowie psychiczne a koronawirus: wprowadzaj zdrowe nawyki

Choć może się wydawać, że epidemia niesie ze sobą jedynie negatywne skutki, to może mieć również pozytywny wpływ na nasze życie. Profilaktyka zakażeń w znaczny sposób kładła nacisk na wprowadzanie zdrowych nawyków do naszego codziennego życia. Zalicza się do nich dbałość o higienę, zbilansowana dieta, czy regularna aktywność fizyczna. Okres izolacji to czas, w którym każdy z nas ma okazję do lepszego zadbania o swoje zdrowie. Ze względu na większą ilość czasu, możemy wprowadzić do swojego codzienności zdrowe nawyki, które zawsze wydawały się być poza naszym zakresem.

Równowaga psychiczna tylko dzięki aktywności 

Od dawna wiadomo, jak ważny jest sport w naszym życiu. Jednak to właśnie w czasie izolacji z pewnością najdotkliwiej odczuliśmy brak możliwości uprawiania go na świeżym powietrzu. Regularna aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla funkcjonowania naszego organizmu, nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychicznym. Zdrowie psychiczne a koronawirus z pewnością można połączyć ze znanym powiedzeniem: „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Jeśli wcześniej nie ćwiczyliśmy codziennie, postarajmy się wprowadzać zmiany stopniowo. Początkowo możemy zacząć trening od 5-minutowego zestawu ćwiczeń, a następnie co drugi dzień przedłużać jego intensywność o 30 sekund. Jeśli od razu założymy, że będziemy biegać codziennie przez 30 minut, z pewnością szybko utracimy motywację. 

Zrelaksuj się!

To oczywiście trudne, jeśli codziennie czujemy się napięci oraz odczuwamy stres. Nie warto też próbować relaksu na siłę, ponieważ może on tylko zwiększyć naszą frustrację. Zamiast wprowadzać sobie reżim odpoczynku, pomyślmy, co sprawia nam przyjemność i starajmy się codziennie wykonywać te czynności. Nasze myśli często uciekają do sytuacji ekonomicznej na rynku pracy, czy zmartwień dotyczących naszych bliskich. Dawajmy sobie jednak przyzwolenie na odczuwanie radości i odpoczywajmy. 

Zdrowie psychiczne a koronawirus: dbaj o bliskich

Podczas izolacji chyba najtrudniej odczuliśmy brak bliskich nam osób. To czas, w którym wielu z nas uświadomiło sobie, jak ważne są dla nich osoby, które na co dzień znajdują się w naszym otoczeniu. Warto dbać o te relacje, co pozwala na zachowanie odpowiedniej równowagi psychicznej. Obecne rozwiązania technologiczne umożliwiają nam utrzymywanie stałego kontaktu niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Dbając o zdrowie psychiczne a koronawirus, dzielmy się ze sobą swoimi radościami i smutkami, by czuć wspólnotowość i siłę bycia razem. 

0

Dodaj komentarz